Praca w warunkach uciążliwych – czy mamy prawo domagać się posiłku i napoju?

eiliv-sonas-aceron-rcTmMSVd1hg-unsplash

Warunki w zakładach pracy bywają różne – od całkiem lekkich po uciążliwe. Wiele zależy od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo i na czym polega wykonywanie w nim pracy. Jest oczywiste, że w biurze pracować będzie się całkiem komfortowo, a na budowie, przy remontach, w zakładach produkcyjnych czy w wysokich temperaturach praca będzie wyjątkowo ciężka.

Praca w warunkach uciążliwych jest w wielu kwestiach chroniona przez prawo, a pracownicy mają możliwość domagania się od pracodawcy wielu dodatkowych świadczeń. Przede wszystkim, mają prawo do posiłku regeneracyjnego, którego celem jest uzupełnienie kalorii straconych w czasie wykonywania pracy. Posiłki powinny być dostarczane codziennie, powinny być dobrej jakości i odpowiedniej wartości kalorycznej. Pracodawcy radzą sobie z kwestią posiłków regeneracyjnych na wiele sposobów. Jedni mają własne stołówki, w których organizują żywienie zbiorowe dla pracowników. Inni natomiast stawiają na catering i codzienne zamawianie odpowiedniej ilości posiłków. Poza posiłkami, pracownicy wykonujący swoje obowiązki w warunkach uciążliwych powinni mieć stały dostęp do wody pitnej.

Trzeba uzupełniać straconą wodę

Praca w warunkach uciążliwych niekoniecznie odbywa się w wysokich temperaturach. Jednak nawet, gdy warunki termiczne są sprzyjające, długotrwały wysiłek powoduje utratę wody poprzez pocenie. Trzeba więc regularnie pić, uzupełniać braki wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Jeśli pracownicy nie będą mieli dostępu do wody, bardzo szybko pojawią się u nich różne dolegliwości, a ich praca zdecydowanie nie będzie wydajna. Aby najlepiej nawodnić organizm, warto pić zwykłą, dobrej jakości wodę, zamiast kawy, napojów energetycznych czy słodzonych soków. Kawa wypłukuje z organizmu cenne minerały, energetyki niekorzystnie wpływają na serce i wiele innych narządów, a słodzone napoje pełne są cukru, który nie jest w takiej ilości naszemu organizmowi potrzebny. Najlepsza jest po prostu świeża, chłodna woda, która nawadnia i orzeźwia.

Dobra jakość wody w kranie

Pracodawcy szukają różnych rozwiązań, aby zapewnić pracownikom dobrej jakości wodę. Niektórzy kupują wodę butelkowaną w dużych ilościach. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie – jeśli nie jest przechowywana w chłodnym miejscu, staje się ciepła i wcale nie orzeźwia. Dobrym i w ujęciu długoterminowym niedrogim rozwiązaniem jest uzdatnianie wody w kranie, które można przeprowadzić za pomocą specjalistycznych produktów. jeśli interesuje nas uzdatnianie do wody, warto zajrzeć na https://mk94.pl/odwrocona-osmoza-filtr-do-wody-pitnej/. Wybór metod i preparatów oczyszczających wodę i poprawiających jej jakość jest naprawdę spory. Można zainwestować w zmiękczacze do wody, dobrym pomysłem może być również sól tabletkowana. Jeśli nie mamy do końca pewności, jakiego rodzaju oczyszczenia potrzebuje woda z naszego kranu, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie badania, które dostarczy informacji na temat tego, jakie niepotrzebne substancje i składniki znajdują się w naszym ujęciu wody.

Polecamy:
CIT-8 – co warto wiedzieć?
Praca w Holandii bez znajomości języka – czy to możliwe?
Poradnik PIT-37 Porównanie elektronicznych sposobów rozliczenia PIT

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*