Introligator kontra drukarz – jaka jest różnica?

nordwood-themes-Sf2TRU7ShO8-unsplash

W branży drukarskiej funkcjonuje wiele zawodów o długiej, często wielowiekowej tradycji. Dobrym przykładem są między innymi drukarz i introligator, którzy jednak obecnie wykonują zupełnie inne działania niż kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Jeśli ktoś myśli o pracy w którymś z tych zawodów, warto na początku poznać różnice między nimi.

Dla osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat branży drukarskiej, drukarz i introligator bywają zamiennymi nazwami tego samego zawodu. W rzeczywistości jednak każdy z nich ma nieco inne zadania. Drukarz zajmuje się przygotowaniem do drukowania, a następnie całym procesem druku, obsługą maszyn i urządzeń drukarskich, pilnowaniem, aby wszystko było zrealizowane zgodnie z planem. Tymczasem introligator wchodzi do akcji dopiero potem. Jego zadaniem jest oprawienie, złożenie, zszycie lub inne formy wykończenia książek, czasopism bądź innych materiałów drukowanych. Zarówno drukarz, jak i introligator powinni być doświadczonymi fachowcami, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i bez problemu radzą sobie nawet ze skomplikowanymi zadaniami.

Dobre przygotowanie zawodowe

stendy 3d drukarniaJeśli ktoś myśli o zawodzie drukarza lub introligatora, powinien przede wszystkim dobrze zapoznać się z zadaniami i obowiązkami osób w każdym z tych zawodów. Kolejnym krokiem jest kształcenie, które odbywa się w ramach szkół zawodowych, niektórych kierunków studiów, a także na kursach i szkoleniach. Wybór kształcenia jest dosyć spory, można więc zdecydować się na takie rozwiązanie, które jest w stu procentach dopasowane do potrzeb i możliwości. Poza przygotowaniem teoretycznym, niezwykle istotne jest również doświadczenie zdobyte na praktykach w dobrych i renomowanych drukarniach. Dopiero w takich miejscach można zobaczyć, jak wygląda w praktyce praca drukarza i introligatora, czym zajmuje się na co dzień, jakie maszyny obsługuje i jak wielu umiejętności potrzebuje na co dzień. Warto wybierać praktyki w dobrych i renomowanych drukarniach, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Takie miejsca nie tylko chętnie przyjmują na praktyki, ale często po ich zakończeniu zatrudniają praktykantów. Rozwijające się firmy potrzebują bowiem nowych osób, które wesprą załogę przy zwiększonym napływie obowiązków.

Drukarki do zadań specjalnych

Nowoczesne drukarnie obsługują nie tylko druk na papierze w różnych formatach czy kolorach, ale również wiele niestandardowych produktów. Firmy często zlecają drukowanie opakowań, etykiet czy kodów kreskowych, które są im niezbędne do codziennej działalności. Pracownicy drukarni muszą więc wiedzieć, jak dobierać taśmy termotransferowe, znać kalki ribbon, umieć obsłużyć zaawansowane urządzenia drukarskie czy wybrać dla nich właściwe elementy. Taśmy termotransferowe Wrocław to sprawdzone rozwiązanie do każdej profesjonalnej drukarni. Kupując u najlepszych, można mieć pewność, że będą to akcesoria odpowiedniej jakości, solidne i niezawodne. Sporo wiedzy na temat taśm i kalek termotransferowych można znaleźć na https://ribbonttr.com/baza-wiedzy-kalki-termotransferowe/.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*