W połowie marca wystartowała rekrutacja do V edycji programu Mentors4Starters. Programu, w którym najlepsi i najbardziej uznani eksperci świata polskiego biznesu dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem zawodowym ze swoimi podopiecznymi. Do programu może zgłosić się każdy w wieku 25-35 lat, lecz czasu nie pozostało już dużo – rekrutacja trwa do 8 kwietnia. W tegorocznej edycji Mentorami będą między innymi Grażyna Piotrowska-Oliwa, Andrzej Klesyk, Alicja Kornasiewicz, Robert Mielżyński czy Anna Jakubowski. W projekt zaangażowanych jest łącznie 29 ekspertów.
„Gdy stajemy w życiu przed decyzjami, gdzie zamieszkać, jakie podjąć studia czy jakiej marki kupić auto, to bardzo chętnie zasięgamy porad bliskich, szukając w nich ekspertów. Dziwnym trafem, gdy przychodzi do wyborów związanych z naszym życiem zawodowym, to z dużym wahaniem otwieramy się na rady innych.” – trafnie zauważa Ania Jakubowski, wieloletnia dyrektor generalna w Coca-Cola Services Poland, obecnie dyrektor generalna Marie BrizardWine&Spirits, mentorka w programie Mentors4Starters.
Otwarcie na relację w charakterze ucznia wymaga odwagi, gotowości do pracy nad sobą
i przede wszystkim kogoś, kto może podzielić się swoim doświadczeniem, czyli mentora.
W teorii taką osobą może być bliska osoba z rodziny, opiekun z uczelni lub napotkany na drodze zawodowej wyrozumiały szef. W praktyce natomiast nawiązywanie relacji uczeń-mistrz wciąż udaje się nielicznym.
Chętnych do programów mentoringowych takich jak Mentors4Starters jednak nie brakuje. Do projektu, w który zaangażowało się ponad trzydzieścioro mentorów – autorytetów ze świata kultury, biznesu i NGO, zgłasza się corocznie kilkaset chętnych. Co stoi za popularnością mentoringu i co przekonuje grono zapracowanych autorytetów do wyciągnięcia pomocnej dłoni do młodych ludzi, którzy stoją przed największymi wyborami dotyczącymi ich kariery?
Mentoring to narzędzie wypełniające niszę pozostawioną przez edukację formalną, która nie jest w stanie zapewnić młodym ludzi dostępu do praktycznych informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji dotyczących życia zawodowego. Co więcej, historia każdego człowieka jest inna i nie sposób przyłożyć do niej gotowe rozwiązanie zawarte w programie kształcenia. W tej sytuacji mentoring jako sprawdzone narzędzie transferu wiedzy jest zbawienny, a mentor działający w poczuciu misji niezbędny. Osoby, które odniosły sukces dobrze o tym wiedzą, bo nieraz na swojej drodze same korzystały z rad swoich mistrzów.
Poprzez pryzmat swojego doświadczenia i ekspertyzy, doświadczona osoba potrafi spojrzeć na sytuację młodego człowieka niemal jak „z balkonu”. Rolę mentorki już po raz trzeci podejmuje Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezeska Virgin Mobile Polska. „Mentor w dość oczywisty sposób może w mentorowanych dostrzec różne swoje cechy i zachowania, które były powodem podejmowania różnych decyzji na początku kariery zawodowej. Decyzji zarówno dobrych, jak i błędnych. Patrząc z perspektywy wieloletniego doświadczenia możemy wytłumaczyć, w jaki sposób da się uniknąć pewnych błędów i pokazać stojącą za tym logikę. Jednak naszą rolą przede wszystkim jest pomoc w wyborze tego, co naprawdę chcą robić w życiu i czemu będą oddawać się z prawdziwa pasją, co jest warunkiem sukcesu zawodowego” – wyjaśnia. Mentoring pozwala uczyć się na błędach innych ludzi, a młodym oszczędza czas, energię i rozczarowania.
Projekt Mentors4Starters zapewnia uczestnikom indywidualną współpracę z czołowymi przedstawicielami biznesu i ukazuje praktyczny aspekt ich działań, wypełniając niszę systemu edukacji.
Podczas kilku spotkań z Mentorem – osobą doświadczoną i znającą realia branży, starannie wybrani (w trzyetapowej rekrutacji) uczestnicy pracują nad własnymi projektami, rozwojem swojej firmy czy budowaniem ścieżki kariery korporacyjnej.
Praca z mentorem to jednak nie tylko praca nad biznesplanem czy analiza możliwości awansu mentee. Relacja nie ogranicza się tylko do współpracy na tle zawodowym, nie jest procesem jednostronnym, a ról mentora ani mentee wcale nie określa metryka uczestników „Jego siła opiera się na zaufaniu, osobistej relacji obu stron i wzajemnym czerpaniu z wiedzy
i doświadczeń. Z perspektywy mentora, to umiejętność słuchania, zadawania pytań
i inspirowania – czyli nauka pokory. Potrzebują go tak samo młodzi, jak i doświadczeni zawodowo i życiowo ludzie.” – dodaje Szymon Midera, współwłaściciel i prezes zarządu Shumee SA.
15 marca ruszyła rekrutacja do V edycji programu doradczo-rozwojowego Mentors4Starters, który organizowany jest od 2014 roku. Zgromadził ponad trzydzieścioro Mentorów i setkę mentees. Celem organizacji jest propagowanie mentoringu oraz wsparcie młodych ludzi w zakresie rozwoju kariery. Profile mentorów oraz formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie Fundacji www.mentors4starters.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 kwietnia.
Polecamy:
– Czym jest Executive Search i w jaki sposób pozwala dotrzeć do idealnego kandydata?