Czym jest Executive Search i w jaki sposób pozwala dotrzeć do idealnego kandydata?

główne_20201125195314_download

Executive Search to usługa realizowana przez wyspecjalizowane agencje rekrutacyjne. Ponieważ ta metoda rekrutacji bezpośredniej jest przeznaczona do pozyskiwania wysokiej klasy specjalistów, powinni ją realizować również eksperci w swoim fachu. Wiadomo już, że jest zdecydowanie skuteczniejsza niż tradycyjne metody rekrutacji, których już praktycznie nie wykorzystuje się w branży IT.

Dzięki temu, że posługując się metodą Executive Search rekruter zyskuje bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami, jest ona aktualnie najpowszechniejszą metodą rekrutacji w branży IT. Jednak razem z nią w parze powinno iść podejście H2H (Human to Human), w ramach którego każdego kandydata traktuje się podmiotowo i indywidualnie. Skończyła się już przecież era doboru kandydatów wyłącznie na podstawie zawartości ich dokumentów aplikacyjnych.

Rekrutacja wysokiego szczebla

Executive Search jest jedną z odmian działania, jakie nazywa się headhuntingiem. Na polskim gruncie headhunterzy określani są dosłownie jako „łowcy głów”. Kluczowy jest w ich pracy właśnie bezpośredni kontakt z osobami, które mogą być zainteresowane nową ofertą pracy. Ale nie tylko. Najlepsi i najbardziej wykwalifikowani specjaliści, których z reguły poszukuje się, wykorzystując Executive Search, rzadko są aktywni na rynku pośrednictwa pracy. Specjalistyczne, wyjątkowe i przede wszystkim rzadkie umiejętności oraz wiedza, jaką posiadają, zapewniają im stałe i atrakcyjne zatrudnienie. Dlatego też poszukuje się ich aktywnie w innych firmach. Aby rekrutacja wysokiego szczebla była skuteczna i zakończyła się powodzeniem, rekruter wykorzystuje szereg narzędzi i mechanizmów. Nie bez znaczenia jest tu również umiejętność podjęcia negocjacji.

Poszukiwanie osoby, która ma zająć wysokie, managerskie lub kierownicze stanowisko, to odpowiedzialne zadanie. Umiejętności potencjalnych kandydatów nie są opisywane wyłącznie w ich portfolio umieszczonym w cyfrowej bazie danych. O ich doświadczeniu i kompetencjach decydują przede wszystkim dotychczasowe osiągnięcia i ścieżka kariery. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w ramach Executive Search można w szybki sposób sprawdzić referencje kandydata, przeanalizować treść jego dokumentów aplikacyjnych oraz przeprowadzić wstępne rozmowy kwalifikacyjne.

Executive Search w Sowelo Consulting

W firmie Sowelo Consulting specjaliści realizują najtrudniejsze zadania właśnie z wykorzystaniem Executive Search. Przeprowadzane przez nich projekty rekrutacyjne charakteryzują się wysokimi standardami etycznymi i bezkonkurencyjną jakością oraz skutecznością. Poszukiwanie bezpośrednie jest najlepszą metodą docierania do odpowiednich kandydatów. By zrobić to jak najefektywniej, rekruter wspólnie z pracodawcą określa model kompetencyjny kandydata. Następnie konieczna jest ich weryfikacja, sprawdzenie referencji, doświadczenia i osiągnięć.

Pracownik w branży IT jest obecnie bardzo wysoko ceniony. Jeśli oprócz wykształcenia i doświadczenia ma jeszcze kompetencje miękkie preferowane w branży – jest najlepszym kandydatem na wolne stanowisko. Doświadczeni rekruterzy Sowelo Consulting znają aktualne trendy i wszelkie techniczne aspekty oferowanych przez pracodawców stanowisk. Działanie headhuntera oparte jest także na raportowaniu, dzięki czemu przedsiębiorca zyskuje świadomość i możliwość kontroli sposobu przebiegu całego procesu rekrutacyjnego.

Nowoczesna rekrutacja

Nowoczesna rekrutacja, przeprowadzana przy użyciu Executive Search gwarantuje najwyższy stopień dopasowania zarówno kandydata do pracodawcy, jak i odwrotnie. W tym celu konieczne jest stworzenie profilu „idealnego” kandydata. Dzięki określeniu kompetencji twardych i miękkich, umiejętności, doświadczenia branżowego i wymaganego wykształcenia rekruter zyskuje jasne i klarowne wskazówki do pracy. Choć posiada bogatą bazę danych i szeroką sieć kontaktów, o szczegółach oferty pracy rozmawia jedynie z dopasowanymi kandydatami. Konsekwencją tego rodzaju działania jest odnajdywanie perfekcyjnych pracowników, potrzebnych w danej chwili w przedsiębiorstwie. Rekruter dokonuje skomplikowanych wyborów, by ostatecznie przedstawić pracodawcy jedynie kilka odpowiednich kandydatur.

Proces rekrutacyjny jest delikatny i wrażliwy. Powinien być zatem zawsze przeprowadzany z dużą dozą ostrożności, empatii i uwagi. Jeden zły ruch może bowiem na stałe przekreślić szanse pracodawcy na pozyskiwanie najlepszych kandydatów. Dlatego też pomoc w rekrutacji specjalistów jest niezwykle cenna. Pozytywny EmployerBranding to podstawa nowoczesnej rekrutacji. Zadowolony pracownik i kandydat to nieocenione źródło satysfakcji, którą przekazywać będzie dalej pocztą pantoflową. Być może za przyczyną jego opinii w przyszłości do firmy zgłoszą się kolejni kandydaci o wysokich kwalifikacjach?

Wyszukiwanie specjalistów u konkurencji powinno przebiegać w atmosferze dyskrecji. Żaden przedsiębiorca nie życzy sobie, by ktokolwiek niepowołany dowiedział się o trudnościach czy brakach kadrowych. Delikatne działanie to znak rozpoznawczy rekruterów-ekspertów. Dlatego też coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z Outsourcingu Procesu Rekrutacji.

Executive Search

Skuteczność i jakość

Rekrutacja z wykorzystaniem Executive Search pozwala pracodawcom zaoszczędzić energię, czas i pieniądze. Nie muszą oni wydzielać specjalnego działu w swojej firmie, który zająłby się profesjonalnym przygotowaniem i przeprowadzeniem rekrutacji. By była ona skuteczna i jak najwyższej jakości wystarczy korzystać z usług dobrych rekruterów.

Headhunter mający doświadczenie w rekrutacji dla branży IT potrafi odnaleźć się w świecie biznesu. Bez przeszkód korzysta z własnych zasobów, przede wszystkim z posiadanej sieci kontaktów. Wie do kogo zwrócić się z jaką ofertą, z kim negocjować i jak dojść do atrakcyjnego dla obu stron kompromisu. Dzięki swoim możliwościom i nowoczesnym narzędziom rekrutacyjnym dociera do wysokiej klasy specjalistów i managerów. Przyciągnięcie do firmy i ostateczne zatrudnienie prawdziwych talentów to tylko kwestia czasu. Postęp technologiczny przyspiesza proces rekrutacyjny, przynosząc pracodawcom liczne korzyści. Perfekcyjne zaprezentowanie oferty maksymalnie skraca wskaźnik time-to-hire, którego zbyt długie trwanie może prowadzić do powstania nadmiernych kosztów lub strat.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*