Jak dobrze wybrać studia – 10 praktycznych rad

Male student researching with a book in a library

Tygodnik „Wprost” opracował 10 rad, które pomogą przyszłym studentom dobrze wybrać kierunek studiów. Oto one:

1) Planuj, planuj, planuj

Ekonomista z Instytutu Sobieskiego Paweł Dobrowolski uważa, że słusznie jest zastanawiać się na d studiami już na etapie gimnazjum i kiedy mniej więcej sprecyzujemy swoje oczekiwania, pod tym kierunkiem należy wybierać dodatkowe zajęcia, rodzice mogą podpowiedzieć swoim dzieciom, ale nie powinni za nich niczego planować.

2) Zastanów się, co lubisz

Warto zastanowić się i przeanalizować jaki kierunek studiów zagwarantuje nam sukces zawodowy. Mimo wszystko bardzo ważne jest aby robić to, co się lubi. Dobrze jest słuchać rad bliskich i znajomych, którzy często mają większe doświadczenie. Nie zawsze trzeba od razu po maturze iść na studia. Czasami warto zrobić sobie roczną przerwę, rozejrzeć się po rynku pracy i sprawdzić jaka praca będzie nam odpowiadała, a następnie wybrać odpowiedni kierunek studiów.

3) Wybierz dobrą uczelnię

Tutaj kolejny raz rada, aby dobrze się zastanowić czy po ukończeniu wybranego kierunku studiów znajdziemy dobrą pracę. W Polsce jest bardzo dużo uczelni oraz studentów, ale jakość kształcenia niekoniecznie jest odpowiednio dobra. Prowadzenie niektórych uczelni nie wymaga dużych nakładów finansowych co jest równoznaczne z jakością poziomu kształcenia na tej uczelni. Należy więc dobrze poczytać opinię o uczelni i wybrać te, które są na najwyższych miejscach w rankingach, np. najlepsze uczelnie w Warszawie.

4) Nie kieruj się modą

Nie każdy modny kierunek gwarantuje dobrą pracę. Kolejny raz autorzy podkreślają, że trzeba dobrze sprawdzić jakie są możliwości znalezienia pracy po ukończeniu wybranego kierunku. Maturzyści wierzą ekspertom, że dla absolwentów uczelni i kierunków technicznych pracy nie zabraknie. Nie do końca jest to jednak prawda.

5) Jak najszybciej zacznij pracę

Im szybciej zaczniemy pracę w zawodzie, który nas interesuje tym szybciej będziemy wiedzieli czy to na pewno dobry wybór dla nas. Warto więc już będąc na studiach szukać praktyk czy staży w konkretnym zawodzie. Pozwala to również na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Z analiz GUS wynika, że studenci, którzy rozpoczynają pracę jeszcze podczas studiów, po zakończeniu edukacji znajdują zatrudnienie już po kilku miesiącach. Natomiast ci, którzy poświęcają się tylko nauce, szukają pracy czasami nawet kilka lat.

6) Nie kolekcjonuj kursów

Dokształcanie się jest roztropne, ale nie gwarantuje sukcesu, bo stało się już standardem. Jeśli więc decydujemy się na szkolenie, warto wybrać dobrą firmę lub uczelnię. Lepiej skupić się na jednym kursie i zdobyć poważną wiedze niż mieć ich dużo, ale każdy z niewielką wiedzą.

7) Wybierz specjalizację

Młodzi Polacy często nie zdają sobie sprawy z tego, że na polskim rynku o wiele większe szanse znalezienia pracy ma osoba o wąskiej specjalizacji niż ta, która się zna na wszystkim. Specjalizację powinno się sprecyzować. Np. sam marketing nie jest jeszcze specjalizacją, trzeba znaleźć coś konkretniejszego: reklama czy promocja. W wybranej specjalizacji trzeba być dobrym.

8) Inwestuj w języki, zwiedzaj świat

W dzisiejszych czasach inwestycja w naukę języków obcych na pewno się opłaci. Nieznajomość języków dyskwalifikuje nas z wielu zawodów.

9) Buduj sieć kontaktów

Ludzie, którzy mają bogatą sieć kontaktów, łatwiej zdobywają informacje o ścieżkach kariery czy możliwościach zatrudnienia.

10) Wyróżniaj się

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej opowiadaj o swoich pasjach, ale nie schodź za bardzo z tematu rozmowy. Wyróżnij się czymś, a pracodawcy to zauważą.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*