Praca komika – czy to faktycznie tylko dobra zabawa i ubaw po pachy?

GAD4

Na czym polega praca komika? Określenie „komik” jest bardzo szerokie, klasyfikuje się bowiem w ten sposób zarówno kabareciarzy, stand-uperów czy nawet aktorów komediowych. Co łączy te wszystkie zawody, to fakt, że każdy z nich opiera się na poczuciu humoru, żartach. Wiele z takich można znaleźć w internecie, na przykład pod adresem http://kawaly.tja.pl/ .

Prawdziwy komik jednak nie ogranicza się do popularnych dowcipów znalezionych w internecie, ale jest w stanie sam wymyślić jakieś zabawne anegdoty, nawet na poczekaniu. Dlatego śmiało można stwierdzić, że profesjonalista w tej dziedzinie musi łączyć w sobie kreatywność, przebojowość, a nawet umiejętności aktorskie i literackie. Nawet jeśli łatwo odnajdujesz się w towarzystwie i potrafisz bez problemu rozbawić znajomych, nie oznacza to, że się na to stanowisko kwalifikujesz. Rzecz jasna, każdy komik na scenie musi wyglądać dobrze, w końcu jest to coś na rodzaj przedstawienia.

Nic tak nie pomaga w śmianiu się co uśmiech innej osoby

Do tego dochodzi stylizacja, osoba taka musi wyglądać absurdalnie, groźnie, żałośnie, wszystko zależy od odgrywanej przez nią roli. Często biorą w tym udział prawdziwe armie stylistów, sprawnie zmieniające wizerunek kabareciarzy. Komicy często również sami wymyślają scenariusze. To chyba zrozumiałe, że nikt lepiej nie zrozumie żartu, niż osoba, która go wymyśliła. Autorskie kawały wymagają niewyobrażalnego nakładu pracy, aby się nie powtarzać, jednocześnie bawiąc publiczność. Najpopularniejsze są zdecydowanie te, które odwołują się do obecnych wydarzeń, dlatego przed występem konieczne jest pewne obeznanie się z newsami.

Wady pracy jako komik

Rzecz jasna, na scenie wygląda się z reguły zupełnie inaczej niż poza nią. Jeśli ktoś zna jakiegoś komika osobiście, to może zdziwić się jak poważne potrafią być te osoby poza pracą. Jeśli ktoś utrzymuje się z opowiadania żartów za pieniądze, to nic dziwnego że ma ich później dość. Nie tyczy się to każdego człowieka, niektórzy z nich mają już taki styl bycia, że na wszystko patrzą cynicznym okiem i nie przegapią żadnej okazji, aby coś wyśmiać i wyszydzić.

Kolejny problem leży w ciężkiej, fizycznej pracy, jaką jest występowanie na scenie przed dużą widownią. Wyobraź sobie, że przez kilka godzin musisz opowiadać dowcipy przed tłumem, wciąż sprawiając wrażenie maksymalnie pogodnego i radosnego, podczas gdy tak naprawdę jesteś wyczerpany. To nieuniknione dla komika, aby przybierać pewnego rodzaju maskę, inaczej jego fani by się zniechęcili. Ta kwestia łączy się z faktem, że wyczekiwanie na reakcję publiczności potrafi być prawdziwą torturą dla stand-upera.

Każdy showman stara się w miarę swoich możliwości spełniać swoją rolę i wywoływać śmiech. Jeśli taka osoba ceni swoją pracę, to brak reakcji na kawał może sprawić mu niemałą przykrość. Oczywiście, po wielu latach w branży można się na to uodpornić, ale niezręczne minuty ciszy nigdy nie są czymś przyjemnym, szczególnie, gdy są na ciebie skierowane setki oczu. Należy zastanowić się dwa razy, zanim podejmie się pracy komika.

1 odpowiedzi "Praca komika – czy to faktycznie tylko dobra zabawa i ubaw po pachy?"

  1. Praca satyryka i komika wydaje się łatwa, ale tylko pozornie. Poczucie humoru oczywiście jest ważne, lecz jak we wszystkim – trzeba talentu, włożenia ogromu pracy i wytrawałości, aby pozostać na rynku i stawić czoła konkurencji. Opowiadanie ze sceny dowcipów żartów, kawałów czyli sucharów, które wszyscy znają, mija się z celem. Trzeba być naprawdę kreatywnym, wymyślać swoje historie i przekazać je tak, żeby inni ryli ze śmiechu. Rozśmieszyć innych ze sceny wcale nie jest takie proste. To wielka sztuka.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*