Zawód opiekunki osoby starszej cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością i jest na niego spore zapotrzebowanie. Podobnie, jak w przypadku innych zawodów, także i na temat tego pojawiają się różne zdania w przestrzeni publicznej – nie wszystko jest jednak zgodne z prawdą. Wszystkie mity warto traktować z dużą dozą ostrożności, gdyż często są rozpowszechniane przez osoby, które na temat tego zawodu nie mają większego pojęcia.
Na temat zawodu opiekunka osób starszych często krążą mity dotyczące zarobków, nie tylko polskich, ale też tych uzyskiwanych w innych krajach. Polskie opiekunki często bowiem pracują w Niemczech. Wiele osób uważa, że praca opiekunki za wschodnią granicą pozwala na świetne zarobki przy niewielkim nakładzie pracy. Bo przecież przy leżących osobach nie trzeba zbyt wiele robić. W rzeczywistości jednak owszem, zarobki są dobre, jednak nie aż takie, jak twierdzą inni. Z drugiej strony – wymagają ogromnego nakładu pracy, wielu obowiązków, a także predyspozycji psychicznych. Trzeba mieć świadomość, że jest to ciężka praca, do której nie każdy się nadaje.
Żeby być opiekunką wystarczą dobre chęci?
Wielu osobom, które nie znają zbytnio zawodu opiekunki osób starszych, wydaje się, że jest tak samo, jak w przypadku opiekunki do dzieci – wystarczy mieć dobre chęci i wolny czas i bez problemu można opiekować się osobami starszymi. Tymczasem aby opiekunka osób starszych znalazła dobre zatrudnienie, musi mieć odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie zawodowe. Bardzo ważne jest ukończenie kursu dla opiekunek, którego program obejmuje kilkaset godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Aby zostać opiekunką osób starszych i dobrze zarabiać, trzeba najpierw poświęcić sporo czasu na naukę i przygotowanie zawodowe. Ważne jest również zdobycie doświadczenia – osoby tuż po kursie mogą bowiem liczyć na dużo niższe stawki niż opiekunki z doświadczeniem. W pracy opiekunki za granicą konieczna jest również znajomość języka obcego – nie ma tak, że opiekunki są zatrudniane nawet bez języka. Muszą bowiem bezproblemowo komunikować się ze swoimi podopiecznymi. Kształcenie opiekunek jest więc czasochłonne, nic więc dziwnego, że potem słusznie domagają się odpowiednich stawek za swoje obowiązki zawodowe.
Gdzie szukać zatrudnienia?
Sporo mitów narosło też wokół agencji dla opiekunek. Są one negatywne z powodu kilku agencji owianych złą sławą, które w rzeczywistości nie zadbały o właściwe warunki pracy czy płacy osób, które wysyłały za granicę. W rzeczywistości jednak dużo więcej jest dobrych, renomowanych agencji, które dbają o wszystkie pracownice wysyłane do pracy. Warto więc korzystać z ich usług, szczególnie jeśli do tej pory nie pracowaliśmy za granicą. Na https://www.aterima-med.pl/ znajdziemy ofertę sprawdzonej agencji dla opiekunek, która wysyła wykwalifikowane specjalistki do pacy do Niemiec. Dzięki agencji nie trzeba martwić się żadnymi formalnościami związanymi z zatrudnieniem, ubezpieczeniem, poszukiwaniem zakwaterowania, podpisywaniem umowy z przyszłym pracodawcą czy negocjowaniem warunków pracy. Opiekunka jedzie więc do pewnej pracy w miejsce, które zostało wcześniej sprawdzone.
Na stronie SunaCare w zakładce „Oferty” można zawsze znaleźć aktualne zlecenia dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech.