Ilość kandydatów na fizjoterapeutów nie maleje. Czy ten zawód, niełatwy lecz jednocześnie ciekawy, jest dobrym wyborem ścieżki kariery? Z czym trzeba się liczyć, zostając fizjoterapeutą? Postaramy się wyjaśnić.
1. Edukacja
Osoby myślące o zostaniu fizjoterapeutą zazwyczaj mają ten pomysł już w szkole średniej, gdy nadchodzi czas wyboru przedmiotów maturalnych. Fizjoterapia jest samodzielnym kierunkiem studiów, wykładanym zazwyczaj na akademiach wychowania fizycznego oraz uniwersytetach medycznych. Studia obejmują dwa poziomy, licencjacki i magisterski, jak na niemal wszystkich kierunkach. Mimo “zwyczajnego” przebiegu kształcenia, zdecydowana większość fizjoterapeutów decyduje się na dodatkowe kursy, pogłębiające wiedzę z poszczególnych elementów przeprowadzania terapii z pacjentami. Fizjoterapia obejmuje bowiem masaż, zabiegi z wykorzystaniem wody, prądów, pola magnetycznego a także ćwiczenia ruchowe – to terapeuta dobiera odpowiedni rodzaj wykonywanych czynności do rodzaju schorzenia lub problemu pacjenta. Warto dodać, że praca fizjoterapeuty nie jest prosta; nie wystarczą chęci i wiedza, trzeba jeszcze być w dobrej kondycji fizycznej (nie wszyscy pacjenci poruszają się sami) oraz mieć dobre umiejętności interpersonalne – praca z pacjentami to także rozmowa i sprawna komunikacja.
2. Praca
Wiele osób zastanawiają perspektywy rozwoju i zarobków jakie dajewykonywanie zawodu fizjoterapeuty. Z ciekawostek – fizjoterapeuci są trzecią co do wielkości grupą wśród zawodów medycznych w Polsce. Oprócz pracy w szpitalach i przychodniach, wiele z nich otwiera prywatne gabinety. Obecnie znacząco wzrasta zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów. Większość z nas spędza życie w pozycji siedzącej, dlatego całe społeczeństwo cierpi na zwyrodnienia kręgów szyjnych, bóle pleców i wady postawy. Używanie komputerów od najmłodszych lat sprawia, że problemy tego rodzaju pojawiają się u coraz młodszych osób. Paradoksalnie, państwa europy zachodniej zmagają się z niedoborem kadry medycznej wykształconej w kierunku fizjoterapii, dlatego praca dla fizjoterapeuty za granicą jest bardzo łatwa do znalezienia. Agencje pośrednictwa pracy, które trudnią się wyszukiwaniem takich specjalistów pomagają im w załatwieniu wszelkich formalności, w tym nostryfikacji dyplomu i podszkolenia (lub nauczenia się od zera) terminów medycznych w języku np. francuskim.