Perspektywy w finansach po uzyskaniu certyfikatu ACCA

kursy acca

Prestiżowa kwalifikacja zawodowa ACCA,firmowana przez brytyjskie stowarzyszenie Association of CharteredCertifiedAccountants,otwiera drzwi do kariery w finansach i rachunkowości. Obecnie jest niezwykleceniona w środowisku biznesowym na całym świecie,  także w Polsce. ACCA dzisiaj nie tylko jest dodatkowym atutem, ale wymaganą kwalifikacją niezbędnąw procesie ubiegania się o kluczowe stanowiska w branży finansowej.

Kwalifikacje zawodowe zdobyte podczas szkoleń ACCA zauważalnie zwiększają wartość kandydatów na rynku pracy. Tym samym, wyraźnie wzrasta też wynagrodzenie pracowników, którzy sąw trakcie zdobywania certyfikatu, co obrazuje jak bardzo jest on ceniony. W niektórych firmach powstały nawet programy finansowaniauzyskania tej kwalifikacji. Profesjonaliści posiadający dyplom ACCA są obecnie elitą w środowisku biznesowym i traktowani są priorytetowo podczas etapu zatrudnienia.

Jak zdobyć dyplom ACCA?

Zdobycie certyfikatu wiąże się nie tylko z kilkuetapową nauką i zdaniem kilkunastu egzaminów, alenależy też wykazać się odpowiednią praktyką zawodową (co najmniej 3-letnim stażem pracy w finansach). Zanim jednak przystąpi się do egzaminu wartozacząć nabywać poszczególne kwalifikacje, co pozwoli zdobyć cenne doświadczenie. Zaleca się już w trakcie studiów uzyskiwać poszczególnecertyfikaty. Ułatwiają to różne formy nauki:

  • studia dzienne na akredytowanych przez ACCA kierunkach – dla osób, które mają możliwość poświęcić swój wolny czas i w pełni zaangażować się w zdobywanie wybranych kwalifikacji,
  • stacjonarne kursy weekendowe organizowane przez rekomendowane firmy szkoleniowe – dla tych, którzy lubią przyswajać dużą dawkę wiedzy w stosunkowo krótkim czasie,
  • kursy e-learningowe – dla osób systematycznych, które lubiąuczyć się indywidualnie i cechuje jedużasamodyscyplina. Wybierając te drogę, kursant otrzymujestały, zagwarantowany, dostęp do podręcznika online orazdo zestawu zadań, wgląd w materiały video ze wskazówkami trenerów na temat technik egzaminacyjnych, a także może przystąpić do próbnego egzaminu.

Aby przygotować się do egzaminu ACCA warto skorzystać m.in.z oferty Academy of Business (dostępna pod adresem: http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/acca,1/). Oferowane kursy i szkolenia ACCAumożliwiają uzyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości. Pozwolą także na zdobycie umiejętności w zakresie organizacji i strategii nowoczesnego zarządzania. Academy of Business proponuje szeroką ofertę szkoleń stacjonarnych oraz e-learningowych. Istnieje także możliwość przyspieszonego zrealizowania programu ACCA poprzez studia magisterskie „Finance and Accounting”i przystąpienia do egzaminu. Zajęcia są prowadzone przez polskich i zagranicznych trenerów oraz praktyków szkolących w EY Academy of Business oraz wykładowców Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z dużym doświadczeniem biznesowym iw zakresie programu ACCA. Po zakończeniu pierwszego roku nauki w tej formie, student ma już zaliczony poziom ACCA Fundamentals. W następnym roku realizuje poziom Professional i może przystąpić do egzaminów zewnętrznych organizacji. To bardzo szybkadroga do zdobycia kwalifikacji i przyswojenia technik egzaminacyjnych (między innymi dzięki egzaminowi próbnemu). Zdobycie kwalifikacji ACCA w pełnym zakresie trwa zazwyczaj od 2 do4 lat. To, co wyróżnia certyfikat ACCA, to głównie nacisk na doskonalenie umiejętności praktycznych słuchacza (między innymi stosując metodę casestudy). Praktyczne podejściewyposaża kandydata w specjalistyczne narzędzia, które będą niezbędne w przyszłej pożądanej pracyi przygotowują pod kątem zdania egzaminów. Co więcej, certyfikat ACCA jest jednolity na całym świecie, co daje pewność o wysokiej jakości posiadanej wiedzy bez względu na to, gdzie się ją zdobywało i zdawało egzamin. Jest on uznawany bez względu na kraj w jakim kandydat podejmie zatrudnienie lub jeśli zostanie przeniesiony już w trakcie pracy.Dodatkową wartościądladoskonalenia międzynarodowego języka biznesu jest tryb nauki w języku angielskim.

Na jakich stanowiskach wymaga się posiadania tytułu ACCA, czyli dla kogo są szkolenia ACCA?

Kandydaci starający się o pracę w finansach, którzy legitymują się certyfikatem ACCA, mają zwiększone szanse na zatrudnienie,ponieważ dyplom jest potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji i kompetencji. Stanowi teżzapewnienie o posiadanej przez kandydata wiedzy, której nie ma już konieczności sprawdzania w procesie rekrutacji. Dokument ten to dowód dla pracodawcy, że kandydat posiada umiejętnościzwiązane z zarządzaniem finansami w przedsiębiorstwie oraz podejmowaniem właściwych decyzji finansowych. Dyplom umożliwi zdobycie i realizowanie się w pracy na najważniejszych stanowiskach finansowych w międzynarodowych firmach lub spółkach giełdowych. Kwalifikacje zdobyte podczas szkolenia ACCA są niezbędne w pracy na stanowiskach związanych z księgowością, audytem, zarządzaniem finansami, ale również związanych z prawem i podatkami. Wiedza i umiejętności ACCA są niezbędnedla osób obejmujących stanowiska menedżerskie, kierownicze, dyrektorskie czy kontrolera finansowego oraz osób pracujących w bankowości i członków zarządów spółek.

Sieć akredytowanych firm, które chętnie zatrudniają i wspierają rozwój członków i studentów ACCA

Warto zauważyć, że w Polsce istnieje kilkadziesiąt pracodawców, którzy współpracują z organizacją ACCA oraz honorują zdobyty certyfikat. Wśród tych firm można wymienić m.in.: BP, Agora, Capgemini, Coca-cola, PZU, Siemens oraz Unilever. Program ACCA jest stale weryfikowany pod kątem nieustannie zmieniających się i zwiększających potrzeb i wymagań tych firm. Dzięki temu, podejmując naukę w zakresie programu ACCA, można mieć pewność, że nabywana wiedza jest zaktualizowana i odpowiada na zapotrzebowanie na rynku pracy w szeroko rozumianych finansach.

Najistotniejsze zalety posiadania certyfikatu ACCA:

  • zwiększenie szans na zatrudnienie,
  • większe możliwości w zakresie negocjowania wynagrodzenia,
  • uznanie w firmach respektujących certyfikat ACCA,
  • możliwość zmianymiejsca pracy w obrębie międzynarodowej firmy, przeniesienia się do innego oddziału czy kraju bezproblemowo adoptując się i kontynuując rozpoczęte zadania,
  • perspektywa osiągnięcia wysokiej pozycji zawodowej w dziedzinie rachunkowości i finansów,
  • duże prawdopodobieństwo zdobycia pracy na kierowniczych stanowiskach poza granicami Polski, bez konieczności dodatkowego udawadniania swoich umiejętności biznesowych,
  • poznanie biznesowego języka angielskiego w praktyce.

Mimo, że zdobycie certyfikatu ACCA jest związane z wysokimi nakładami finansowymi oraz czasowymi, warto podjąć się tego zadania, ponieważ znacząco zwiększa szanse na obecnym rynku zatrudnienia. Pracodawca zawsze wybierze spośród kandydatów tę osobę, która wykazała się wytrwałością i zaangażowaniem w zdobywaniuspecjalistycznej wiedzy i umiejętności. Rynek pracy wymaga dziś od pracownika nie tylko kierunkowego wykształcenia i znajomości języków obcych, ale także dużej elastyczności i ciągłego dokształcania się, zdobywania coraz bardziej liczących się certyfikatów. Dlatego właśnie zwiększa się uznanie dla szkoleń podnoszących międzynarodowe kwalifikacje zawodowe, w tym dla szkoleń ACCA. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację i zmiany zachodzące na międzynarodowym rynku finansowym jest to dobra inwestycja.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*