Umowa na zastępstwo — jakie masz prawa będąc zatrudnionym na czas określony?

scott-graham-OQMZwNd3ThU-unsplash

Pojęcie umowy na zastępstwo zniknęło z Kodeksu Pracy w 2015 roku. Obecnie można mówić o terminowej umowy o pracę za pracownika, który przez określony czas nie może wypełniać obowiązków służbowych. Sprawdź jakie uprawnienia ma osoba zatrudniona w takiej formie.

Umowa na zastępstwo – najważniejsze informacje

Umowa na zastępstwo to dość powszechna forma zatrudnienia. Wielu pracodawców szukając pracownika umieszcza w ogłoszeniu informację o tym, że szuka kogoś na zastępstwo, aby potencjalny pracownik miał świadomość, że chodzi o umowę na czas określony. W serwisie Pracuj.pl można znaleźć obecnie ponad 100 ofert pracy na zastępstwo. Minimalny czas trwania umowy na zastępstwo nie może być krótszy niż nieobecność pracownika, którego się zastępuje. W sytuacji, kiedy umowa się kończy, a nieobecność pracownika zostaje przedłużona, należy podpisać nową umowę. W przypadku kiedy jesteś zatrudniony na zastępstwo obejmuje Cię taki sam okres wypowiedzenia, jak normalnej umowie o pracę, czyli:
– pracownik zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie
– pracownik zatrudniony ponad 6 miesięcy – 1 miesiąc
pracownik zatrudniony ponad 3 lata – 3 miesiące
Rozwiązanie umowy na zastępstwo
W Twojej umowie nie ma zapisu o czasie trwania umowy na zastępstwo? W takim razie zostanie ona rozwiązana z chwilą powrotu pracownika zastępowanego. Chociaż umowa na czas określony może być podpisywana maksymalnie na okres 33 miesięcy albo 3 razy, po czym staje się automatycznie umową na czas nieokreślony, to pracownik zastępujący nie podlega tej regule. Jest on zatrudniony na czas nieobecności osoby zastępowanej, dlatego nie ma gwarancji otrzymania umowy na czas nieokreślony.
Co z urlopem?
Pracując na zastępstwo, przysługuje Ci urlop w takiej formie, jak przy umowie o pracę, tj. 20 dni, jeśli staż pracy nie przekracza 10 lat albo 26 dni – gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*