Wynajmujesz lokal do prowadzenia biura? Czy możesz domagać się zwrotu kosztów za remont?

mari-helin-ilSnKT1IMxE-unsplash

Prowadzenie własnego biura wymaga znalezienia odpowiedniej siedziby. Większość przedsiębiorców raczej nie może sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości na siedzibę i decydują się na wynajem. Zanim jednak wybiorą konkretny lokal, warto nie tylko spędzić nieco czasu na poszukiwaniach, ale również upewnić się, że także pod względem formalnym wszystko będzie tak, jak trzeba.

Osoby, które szukają lokalu pod prowadzenie działalności gospodarczej, najczęściej szukają konkretnych pomieszczeń w odpowiedniej lokalizacji. Ważny jest dobry dojazd, miejsca parkingowe, ale również rozkład czy wielkość samego lokalu. Ale nie tylko. Najczęściej zależy nam na tym, aby móc dopasować lokal do własnych potrzeb – chcemy go wyremontować, zmienić wykończenie wnętrza, jego wyposażenie. Każda działalność ma bowiem inne potrzeby związane ze specyfiką branży. Inaczej urządzamy wnętrza biurowe, inaczej salony fryzjerskie czy restauracje. Warto więc upewnić się zawczasu, czy będzie w ogóle możliwość ingerowania w wystrój wnętrza. Takie zapisy najczęściej znajdują się w umowie, którą podpisujemy z właścicielem nieruchomości.

Kto płaci za remonty?

W umowie najmu najczęściej są bardzo dokładnie uszczegółowione informacje na temat stanu lokalu, jego przeznaczenia, a także na temat obowiązków obu stron umowy. Właściciel nieruchomości zobowiązuje się do oddania jej w konkretnym stanie, z działającymi instalacjami i wszystkimi innymi czynnikami mającymi wpływ na jakość użytkowania pomieszczeń. Do zadań właściciela należy usuwanie wszelkich poważnych usterek, które nie wynikają z jego użytkowania. Przykładowo – niesprawna instalacja elektryczna musi być naprawiona przez właściciela. Zupełnie inaczej jest w przypadku prac remontowych, na które decyduje się najemca lokalu. Jeśli prace są związane z dostosowaniem lokalu do konkretnej działalności, najemca nie powinien domagać się zwrotu kosztów od właściciela. Jest to bowiem jego inwestycja, która będzie miała przełożenie na późniejsze funkcjonowanie działalności.

Kiedy warto skonsultować się z prawnikiem?

Jeśli wynajmujemy lokal na długoterminową działalność, dobrze jest dopilnować, aby wszystkie kwestie formalne były w należytym porządku. Gdy otrzymujemy od właściciela nieruchomości umowę do podpisania, sprawdźmy, czy zawarte w niej zapisy są zgodne z przepisami i właściciel w ogóle może wymagać od nas ich spełnienia. Warto w tej kwestii skorzystać z porady doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w tematyce nieruchomości. Sprawdzony prawnik nieruchomości warszawa to najlepsza opcja, gdy chcemy mieć pewność, że umowa jest zgodna z prawem i żadne jej zapisy nie będą dla nas problemowe w trakcie trwania umowy. W poszukiwaniu dobrych usług prawniczych warto zwracać uwagę na te kancelarie, które specjalizują się w nieruchomościach. Specjaliści w nich pracujący mają bowiem rozbudowaną, aktualną i szczegółową wiedzę na temat wszystkich aspektów związanych z wynajmem.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*