Serwisowanie kotłów – sprawdź, dlaczego jest to Twój obowiązek!

boiler-970165_960_720

Właściciele wynajmujący swoje nieruchomości są prawnie zobowiązani do corocznego serwisowania urządzeń gazowych i kanałów spalinowych przez certyfikowanego inżyniera ogrzewania takiego jak In-serwis – serwis kotłów. Do urządzeń gazowych dostarczonych przez wynajmującego do użytku najemcy należą kotły, a także kominki gazowe i kuchenki gazowe. Wszystkie urządzenia i kanały spalinowe wymagają oględzin i zalecanych testów, aby upewnić się, że działają wydajnie i, z prawnego punktu widzenia, bezpiecznie.

Kwestie bezpieczeństwa kotła, o których należy pamiętać

Zatrucie tlenkiem węgla jest jednym z największych zagrożeń bezpieczeństwa, jakie stwarza uszkodzony kocioł. Ponad jedna czwarta (26%) zgonów spowodowanych niezamierzonym zatruciem tlenkiem węgla w Polsce w latach 1995-2019 była spowodowana wadliwymi kotłami centralnego ogrzewania. Jednak chociaż jest to znacząca liczba, uważa się, że rekord bezpieczeństwa gazowego właścicieli i właścicieli domów doprowadził do niedawnego spadku liczby incydentów związanych z tlenkiem węgla.

Ustalenie, czy z kotła zaczyna wyciekać tlenek węgla, może być trudne, dlatego ważne jest, aby właściciele nieruchomości zainstalowali alarm tlenku węgla w celu wykrycia wycieków gazu. Ponadto regularne serwisowanie kotłów zapewni dokładne kontrole przeprowadzane przez profesjonalistów, zapewniając najemcom lub mieszkańcom bezpieczeństwo. Właściciele domów, którzy nie wynajmują swojej nieruchomości, nie są prawnie zobowiązani do corocznego serwisu kotła. Mają jednak obowiązek dbać o to, aby ich urządzenia gazowe były bezpieczne i nie powodowały szkody dla siebie lub innych. Coroczny przegląd zachowuje również ważność gwarancji kotła.

Aby podjąć świadomą decyzję, musisz wiedzieć:

• Dlaczego serwis kotła jest wskazany (pomijając konsekwencje prawne)
• Ile kosztuje serwis kotła?
• Co obejmuje koszt serwisu kotła?
• Jak długo trwa serwis kotła?
• Czy kotły wymagają corocznego serwisowania?

Jak więc często należy serwisować kocioł? Właściciele domów nie mają takich samych wymogów prawnych, jak właściciele domów, ale istnieje kilka powodów, dla których należy corocznie sprawdzać kocioł. Oto niektóre z głównych, które należy wziąć pod uwagę.

Bezpieczeństwo

Głównym powodem corocznego serwisowania kotła jest zapewnienie jego bezpiecznej pracy. Te kontrole przeprowadzone przez inżyniera zapewniają, że nie ma żadnych potencjalnie szkodliwych wycieków produktów palnych, które mogą szkodzić zdrowiu w Twoim domu.

Identyfikacja potencjalnych usterek

Coroczny serwis kotła powinien zidentyfikować wszystkie potencjalne obszary, które mogą wymagać naprawy w systemie. Warto umówić się na wizytę serwisową kotła w cieplejszych miesiącach, ponieważ można podjąć wszelkie niezbędne działania w celu naprawy usterek, zanim kocioł będzie stale używany w okresie zimowym, powodując mniej zakłóceń w gospodarstwie domowym.

Wydajność

Serwis kotła sprawdzi, czy kocioł działa wydajnie i zgodnie z normami producenta. Inżynier dokona wszelkich niezbędnych aktualizacji, pozostawiając kocioł działający w bardziej energooszczędny sposób. Pomoże to również przedłużyć żywotność kotła.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*