Chcesz wiedzieć o recyklingu i skupie plastyku? Zapraszamy do lektury!

plastic-bottles-388679_1280

Branża recyklingu to złożone środowisko z mnóstwem różnych przepisów aktualizowanych co kilka lat, więc nie jest łatwo za nim nadążyć. Poza tym przepisy te różnią się w poszczególnych krajach, regionach, a czasem nawet miejscowościach.

Dziś chcemy rzucić światło na świat zasad i przepisów dotyczących branży recyklingu tworzyw sztucznych, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych przepisów dotyczących opakowań i opakowań do żywności wykonanych z żywic pochodzących z recyklingu. Jeśli więc chcesz wiedzieć więcej, jak bardzo może Ci się przydać skup plastiku – czytaj dalej!

Kto wpływa na przemysł tworzyw sztucznych?

Na proces regulacji, użytkowania, zarządzania i ostatecznego wyrzucania tworzyw sztucznych ma wpływ wiele czynników, takich jak:

-Konsumenci i organizacje pozarządowe, które wywierają presję na producentów, sprzedawców detalicznych i firmy, aby ujawniali informacje na temat kupowanych przez nich produktów (obejmuje to przejrzystość w zakresie zaopatrzenia w materiały, sugestie dotyczące użytkowania produktu i jego utylizacji itp.).

- Presja polityczna i regulacje rządowe na różnych etapach łańcucha wartości tworzyw sztucznych.

-Firmy z różnymi strategiami łańcucha dostaw.

-Ponadto samorządy lokalne odgrywają ważną rolę w opracowywaniu programów recyklingu i edukacji na ten temat.

Producenci często są grupami najbardziej dotkniętymi, jeśli chodzi o przepisy dotyczące tworzyw sztucznych, ponieważ większość polityk opracowanych przez lata skupiała się na opakowaniach z tworzyw sztucznych. Producenci są coraz częściej proszeni o rozważenie cyklu życia swoich produktów w celu znalezienia sposobów na zminimalizowanie ich wpływu na środowisko. Dobrą realną opcją dla nich jest użycie w procesie produkcyjnym plastiku z recyklingu, a nie dziewiczego.

Dlaczego recykling tworzyw sztucznych jest tak regulowany?

Od lat 70-tych szkło, stal, aluminium i papier są poddawane recyklingowi do kontaktu z żywnością. Zanieczyszczenia poużytkowe nie były głównym problemem w przypadku tych materiałów. Aluminiowe pojemniki na napoje zawierają średnio 70% materiałów pochodzących z recyklingu[i], co stanowi najwyższy odsetek materiałów pochodzących z recyklingu wśród wszystkich rodzajów pojemników na napoje. Z drugiej strony szklane pojemniki są poddawane recyklingowi do 74% czasu w UE.

Materiały te nadają się do recyklingu, ponieważ nie ulegają degradacji podczas normalnego użytkowania i są bardziej odporne na zanieczyszczenia. Plastik stwarza jednak jeszcze kilka problemów. Ponieważ materiał ten może zawierać do 4000 różnych substancji chemicznych jego ponowne użycie wymaga innych i bardziej rygorystycznych przepisów.

Największym sektorem wykorzystującym dziś tworzywa sztuczne są opakowania przemysłowe. Dlatego największe światowe gospodarki, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inne kraje, jako priorytet uznały opracowanie wytycznych, które zapewnią, że produkty wykonane z przetworzonych tworzyw sztucznych nadają się do użytku w opakowaniach do żywności. Globalne wykorzystanie tworzyw sztucznych i wytwarzanie odpadów zamyka to wszystko.

Polecamy:
Czy warto studiować na kierunku Zarządzanie? Na jaką pracę można liczyć w przyszłości?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*