Co to jest soczewka progresywna? Twoje mini kompendium wiedzy!

girl-2227754_1280

Twoje oczy zmieniają się wraz z wiekiem. Po czterdziestce nie zdziw się, jeśli trudno będzie Ci się skupić między książką, stroną internetową na ekranie komputera a tablicą w sali konferencyjnej. Soczewki progresywne zyskują coraz większą popularność wśród osób potrzebujących pomocy w widzeniu z bliska, daleka i pomiędzy.

Co to jest soczewka progresywna?

Te okulary mają płynny wzrost powiększenia od góry do dołu soczewki, pomagając wyraźnie widzieć na wszystkich odległościach za pomocą tylko jednej pary okularów. Patrzysz przez górną część obiektywu, aby zobaczyć odległe obiekty, środkową, aby skupić się na obiektach pośrednich, a dolną, aby zobaczyć obiekty z bliska. Korekcja zmienia się stopniowo na powierzchni soczewki, zapewniając delikatne przejście.

Może to być szczególnie przydatne dla osób noszących okulary jednoogniskowe do dali (z powodu krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu) oprócz okularów do czytania do pracy w bliży (z powodu starczowzroczności).

Czy progresywne to to samo co trójogniskowe?

Nie. Soczewki dwuogniskowe i trójogniskowe mają dwa lub trzy różne poziomy powiększenia, oddzielone widoczną linią. Progresywistom brakuje tych charakterystycznych linii przejściowych. W rzeczywistości wiele osób woli progresywne, ponieważ pozbywają się staromodnych linii znajdujących się na dwu- i trójogniskowych.

Ale płynne przejście zapewniane przez okulary progresywne Warszawa Bródno jest ważne z innego powodu: płynne przejście między oglądaniem z bliska i daleka pozwala uniknąć „skoków obrazu”, których doświadczają ludzie w przypadku obiektywów dwuogniskowych lub trójogniskowych. W tym miejscu obiekty nagle zmieniają swoją wyrazistość i widoczną pozycję, gdy twoje oczy przesuwają się po korekcjach w soczewce.

Okulary komputerowe

Osoby, które dużo pracują przy komputerze, mogą skorzystać na okularach komputerowych, podzbiorze okularów progresywnych, które poświęcają więcej miejsca na soczewce na odległości pośrednie. Okulary komputerowe mają korekcję specjalnie zaprojektowaną do ustawiania ostrości na ekranach komputerów, które zwykle znajdują się około 20 do 26 cm od twarzy. Okulary komputerowe mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu i zmęczenia oczu oraz umożliwiają łatwiejsze przełączanie uwagi między tablicami, drukowanymi stronami i ekranami komputerowymi.

Wady soczewek progresywnych

Te uniwersalne okulary mają krzywą uczenia się. Bez widocznej linii, która Cię prowadzi, będziesz musiał ćwiczyć patrzenie z właściwej części soczewki do wykonywanego zadania. Musisz wytrenować oczy, aby patrzeć przez górną (odległość) część soczewki podczas chodzenia. Jeśli idziesz po schodach i patrzysz w dół przez dolną część soczewki, twoje stopy mogą wydawać się większe niż są. Mogą również powodować zniekształcenia peryferyjne podczas przesuwania oczu z boku na bok. W okresie nauki możesz czuć się wytrącony z równowagi, a nawet mieć mdłości od patrzenia przez niewłaściwą część soczewki.

Koszt jest również czynnikiem. Soczewki progresywne są znacznie droższe niż okulary jednoogniskowe lub wieloogniskowe ze względu na dodatkowy czas potrzebny na stworzenie soczewki z wieloma korekcjami i bez linii.

Polecamy:
Frezowanie kominów
Czy warto studiować na kierunku Zarządzanie? Na jaką pracę można liczyć w przyszłości?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*