Twoje wykształcenie zapewnia Ci umiejętności potrzebne do wykonywania pracy. Jest jednak kilka umiejętności, które pracodawcy cenią u swoich pracowników bez względu na rodzaj wykształcenia czy staż. Posiadanie tych umiejętności może zwiększyć wpływ na twoją karierę. Stanowiska w najlepszych firmach mogą być konkurencyjne, nawet w rozwijających się branżach. Co możesz zrobić, aby wyróżnić się jako świetny pracownik?
Oto 8 najważniejszych umiejętności, których pracodawcy szukają u swoich najlepszych pracowników.
1. Organizacja pracy
W każdej pracy ważne jest umiejętność ustalania priorytetów, wydajność i produktywność. Pracodawcy bardzo cenią umiejętność samodzielnego decydowania, na czym należy się skupić i jak ustalać priorytety zadań, a także jak dotrzymywać terminów. Ważną cechą w tym przypadku jest umiejętność koncentracji, którą możesz wyćwiczyć dzięki właściwym narzędziom jak https://szybkanauka.pro/koncentracja-w-akcji/
2. Umiejętności komunikacyjne
Praktycznie w każdej pracy potrzebne są umiejętności komunikacyjne. Pracodawcy chcą mieć zespół, który składa się z ludzi potrafiących interpretować to, o co się ich prosi. Ważna jest również umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi. Typowe umiejętności komunikacyjne, na które należy zwrócić uwagę, to mówienie, słuchanie i negocjowanie.
3. Umiejętności interpersonalne
Umiejętności interpersonalne to umiejętności, które pozwalają na interakcję i dobrą współpracę z innymi. Nawet jeśli nie pracujesz na stanowisku, które polega na bezpośredniej pracy z klientami, to i tak pracujesz z kolegami i partnerami. Umiejętności te umożliwiają budowanie relacji, skuteczną komunikację i odpowiednie radzenie sobie z różnymi sytuacjami (w tym konfliktowymi). Umiejętności interpersonalne, których poszukują pracodawcy, obejmują motywację, elastyczność i empatię.
4. Umiejętności pracy zespołowej
Umiejętności pracy zespołowej to ważny atut każdego pracownika będącego częścią organizacji lub który współpracuje z innymi osobami na co dzień. Umiejętności pracy zespołowej są niezbędne, niezależnie od stanowiska lub branży. Przykłady umiejętności pracy zespołowej, które należy podkreślić, obejmują współpracę, uczciwość, komunikację.
5. Umiejętności przywódcze
Tego typu umiejętności mogą być pomocne na wszystkich poziomach twojej kariery. To jedne z umiejętności miękkich, których wielu pracodawców szuka u kandydatów i które chętnie odkrywa w swoich pracownikach. Mogą one polegać na zarządzaniu zespołem, czy wcieleniu się w rolę lidera. Umiejętności przywódcze pomagają motywować innych pracowników. Zapewniają też szybkie wykonanie zadań. Typowe poszukiwane przez pracodawców umiejętności przywódcze to aktywne słuchanie, niezawodność, umiejętność dawania i otrzymywania informacji zwrotnej.
6. Umiejętności uczenia się i adaptacji
Umiejętność uczenia się pozwala uczyć się nowych rzeczy, a umiejętność adaptacji umożliwia dostosowywanie się do nowych sytuacji w miejscu pracy. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę stale zmieniające się miejsce pracy i potrzebę utrzymania konkurencyjności pracodawców. Posiadanie dobrych umiejętności uczenia się i zdolności adaptacyjnych może odróżnić cię od innych pracowników i pokazać pracodawcom twoją chęć do nauki i zmiany w razie, gdy zajdzie taka potrzeba. Do umiejętności tych należą np. umiejętność współpracy czy krytyczne myślenie.
7. Otwartość na nową wiedzę
Nawet jeśli zajmowałeś to samo stanowisko w poprzedniej firmie, nowa firma, w której pracujesz, może działać inaczej. Otwartość na uczenie się nowego sposobu wykonywania swoich obowiązków jest niezbędna dla twojego rozwoju zawodowego.
8. Umiejętność rozwiązywania problemów
Umiejętności rozwiązywania problemów odnoszą się do zdolności do produktywnego i pozytywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach w pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy pracujesz w dużej firmie lub jako część zespołu. Jednak uważa się tę umiejętność za niezbędną w prawie wszystkich zawodach. Typowe umiejętności w tym zakresie to komunikacja czy umiejętność podejmowanie decyzji.