Terapia tkanek miękkich – masaż to tylko element!

Przechwytywanie

Wokół układu kostnego i narządów znajdują się komórki, które je otaczają i wspierają, zwane tkankami miękkimi. Obejmują one nerwy, więzadła, powięź, ścięgna, naczynia krwionośne, mięśnie, skórę i inne.

Uszkodzenie tych tkanek miękkich jest dość powszechne i może prowadzić do bólu, dyskomfortu i problemów z poruszaniem się. Terapia tkanek miękkich kurs jest formą terapii mobilizacyjnej często stosowaną w celu leczenia urazów tkanek miękkich, bólu, napięcia i innych. Choć początkowo może to brzmieć bardzo podobnie do masażu, jest to całkowicie osobna praktyka, która obejmuje plan leczenia skoncentrowany na twoich zindywidualizowanych potrzebach leczniczych.

Co to jest terapia tkanek miękkich?

Terapia tkanek miękkich to forma terapii dostępna dla wszystkich ludzi. Korzyści płynące z terapii tkanek miękkich nie są zarezerwowane dla osób uprawiających sport lub sportowców. Nasz styl życia i wzorce pracy kładą duży nacisk na nasze samopoczucie, co oznacza, że ​​to leczenie może pomóc w radzeniu sobie z bólami, urazami, stresami i bólami u ludzi bez względu na przyczynę.

Terapia tkanek miękkich to nie tylko masaż

Powszechnym błędem jest przekonanie, że terapia tkanek miękkch jest tylko formą masażu. Chociaż leczenie może obejmować masaż, terapeuta może zastosować kilka innych technik, w tym wspomaganą instrumentem mobilizację tkanek miękkich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, technikę energii mięśni i uwalnianie tkanek miękkich.

Terapia tkanek miękkich obejmuje również dogłębną dyskusję i ocenę ruchu. Pomoże to w opracowaniu planu leczenia, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Jakie rodzaje urazów leczy się za pomocą terapii tkanek miękkich?

Terapia tkanek miękkich może być pomocna w leczeniu wielu różnych problemów. Obejmują one:

  • Bóle mięśni

  • Zła postawa

  • Bóle wzrostowe u dzieci i młodzieży

  • Wybrzuszenia dysku kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego

  • Zapalenie kaletki

  • Zapalenie powięzi podeszwowej

Urazy tkanek miękkich zwykle występują, gdy masz nienormalnie napięte mięśnie. Załóżmy na przykład, że twoje mięśnie nie są w stanie zrelaksować się w zwykły sposób. W takim przypadku może to prowadzić do kilku problemów, takich jak osłabienie mięśni, ból, niewspółosiowość układu kostnego i ograniczony zakres ruchu. Mogą również wystąpić z powodu urazu.

Terapia tkanek miękkich a terapia masażem

Terapia tkanek miękkich i terapia masażem nie są wymiennymi terminami na to samo, ale dwie różne formy terapii. Masaż to pojęcie zbiorcze dla kilku różnych form leczenia. Podczas praktyki masażysta ugniata lub pociera ciało rękami. Masaże mogą być stosowane jako ćwiczenie relaksacyjne oraz łagodzić napięcie i ból ciała.

Z drugiej strony terapia tkanek miękkich obejmuje plan leczenia, który pomoże ci wyzdrowieć po kontuzji, bólu lub utracie mobilności. Może być również używana do zapobiegania przyszłym urazom lub problemom. Terapia tkanek miękkich rozpoczyna się od badania fizykalnego, w przeciwieństwie do masażu. Zidentyfikują konkretne obszary problemowe i przeanalizują dotknięte stawy i ich zakres ruchu.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*