Jak się przebranżowić? Kilka praktycznych wskazówek

meeting-1245776_640

Wiele osób obawia się zmiany pracy a tym bardziej zmienienia branży, w której aktualnie się znajduje. Nic w tym złego, dopóki nie pojawi się chęć zmiany obszaru działania i spróbowania nowej zawodowej ścieżki.

Jeśli czujesz, że temat dotyczy Ciebie, to nie obawiaj się. Wiele osób regularnie zmienia branże, a zmiana pracy nie jest czymś nie do przejścia. Jak szybko i łatwo się przebranżowić? Podpowiadamy!

Kursy i szkolenia online

Jedną z metod na błyskawiczne zdobycie wiedzy i nowych kwalifikacji jest skorzystanie z możliwości, jakie daje Internet. Obecnie istnieje wiele profesjonalnych platform z kursami online i szkoleniami branżowymi.

Zaletą takiego rozwiązania, jest to, że bez wychodzenia z domu i znacznie niższym kosztem możesz szybko zdobyć potrzebną Ci wiedzę i umiejętności. Zwróć jednak szczególną uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze, czy po danym kursie masz możliwość uzyskania certyfikatu. Po drugie sprawdź organizatora i program kursu. Po trzecie zapoznaj się z ekspertem prowadzącym kurs.

Szkoła podyplomowa

Jeśli jesteś już po studiach i nie chcesz zaczynać od nowa, możesz rozważyć możliwość ukończenia studiów podyplomowych. Zwykle trwają one od jednego do czterech semestrów. Da Ci to możliwość nabycia odpowiedniej wiedzy z danej dziedziny bez konieczności powrotu na kilkuletnie studia.

Zaletą szkół podyplomowych jest to, że zwykle terminy zajęć są dostosowane również do osób pracujących (np. w weekendy) co daje możliwość pogodzenia uczęszczania na lekcje i wykonywania codziennej pracy.

Straż w firmie

Wiele firm decyduje się przyjąć pracowników bez doświadczenia w danym obszarze po to, aby móc samodzielnie przeszkolić pracownika. Jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących nowej pracy i możliwości.

Bardzo dużym plusem, jest to, że nie trzeba znać się na danej tematyce, a tego jak wykonywać swoją pracę, uczy się już w praktyce, bez tracenia czasu na zbędną teorię.

Minusem są często jednak zarobki, które na początku z racji bycia na stażu czy umowy na czas próbny, nie są bardzo duże. Jeśli jednak przeczeka się ten okres, z czasem można liczyć na

coraz większe wynagrodzenie, które równocześnie będzie wiązało się z nabywanym doświadczeniem.

Na co należy zwrócić uwagę? Nawet jeśli jesteś w danej branży początkujący, postaraj się pokazać swojemu przyszłemu pracodawcy, że jesteś cenną osobą, którą watro zatrudnić.

Jeśli w Twoim CV nie ma nic, co miałoby związek z Twoim przyszłym pracodawcą, nie przejmuj się tym. Ważne, abyś na wstępie zaprezentował się jako osoba, która się szybko się uczy, rozwija się i jest pracowita.

Ucz się samodzielnie i zdobywaj informacje o branży, która Cię interesuje

Współcześnie w wielu branżach to nie wykształcenie, a doświadczenie i wiedza liczą się na pierwszym miejscu. Jeśli akurat nie masz dostępu do żadnej szkoły, a nie stać Cię na płatne szkolenia, wciąż możesz samodzielnie zdobyć wiedzę z danego obszaru. W Internecie istnieje wiele dostępnych darmowych kursów i szkoleń z danej branży.

Zainwestuj w odpowiednią literaturę, szukaj najnowszych informacji na dany temat, poznaj znane osoby z branży. Mogą się to wydawać małe kroki, jednak w momencie rozmowy rekrutacyjnej, Twój przyszły pracodawca może zwrócić szczególną uwagę na tą wiedzę, zwłaszcza jeśli Twoje wykształcenie kierunkowe czy poprzednia branża nie były powiązane z firmą, do której aplikujesz.

people-1979261_640

Stwórz dobre CV i list motywacyjny

Twoje CV i ewentualny list motywacyjny to często pierwszy kontakt z firmą. Nawet jeśli całkowicie zmieniasz branżę, możesz spróbować tak ułożyć informacje w swoim CV, żeby te najbardziej znaczące, były tymi, które ciężko przeoczyć.

Jeśli chodzi o list motywacyjny, to wbrew pozorom jest on bardzo ważny. Daje Ci on możliwość pokazania siebie z szerszej perspektywy oraz szansę na uzasadnienie, dlaczego zmieniasz branże i czemu wybrałeś akurat tę firmę.

Skontaktuj się z firmami, które Cię interesują

Jeśli wiesz już w jakim obszarze chciałbyś zacząć pracę, to możesz spróbować wykonać prosty eksperyment.

Skontaktuj się z kilkoma firmami, które zajmują się tym co Cię interesuje, a następnie opisz swoją sytuację i zapytaj wprost, co możesz zrobić, aby podjąć u nich pracę. Nawet jeśli akurat dana firma nie ma wolnego stanowiska, to istnieje duża szansa, że wzbudzisz w taki sposób duże zainteresowanie pracodawcy.

Jeśli firma jest w porządku, powinna odpisać na takiego maila i dać wskazówki, czego dokładnie oczekują od swoich przyszłych pracowników. Kto wie, może akurat od razu zaproszą Cię na rozmowę rekrutacyjną?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*