Taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę – co nowego w 2021?

Przechwytywanie

Pod koniec ubiegłego roku pojawił się do wglądu publicznego projekt rozporządzenia zmieniającego dotyczący następujących zagadnień:

• wzór wniosku o zatwierdzenie taryfy,
• warunki rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
• warunki rozliczeń za zbiorowe odprowadzanie ścieków,
• określenie warunków taryfy.

Co 3 lata taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę są bardzo chodliwym tematem i właśnie teraz w 2021 roku mamy się z nimi zmierzyć po raz kolejny. Co nowego? Co trzeba wiedzieć i dlaczego skorzystać z pomocy prawnej kancelarii? Więcej na ten temat w niniejszym artykule.

Co nowego w temacie taryf?

Jest kilka nowości – owszem. Największa ze zmian zdaje się dotyczyć uzupełnienia listy załączników do wniosku o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Od tego roku musi się wśród nich znaleźć również informacja o uchwale rady gminy, a dokładniej ta mówiąca o wyznaczeniu aglomeracji oraz miejscu jej publikacji. Jest to istotne z punktu widzenia wykonywanych zadań, jakie są związane z inwestycjami infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, zarówno tymi, które są już realizowane, jak i tymi które są dopiero planowane.

To może rzeczywiście mieć mniejszy bądź większy wpływ na strukturę taryf za odprowadzanie ścieków, stąd nie może tego zabraknąć wśród załączników do uzasadnienia wniosku taryfowego w roku 2021. Spodziewane jest iż dzięki temu można też liczyć na usprawnienie całego procesu zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków i zbiorowe zaopatrzenie w wodę. Organ regulacyjny będzie mógł w płynniejszy sposób podejść do rozpatrywania wniosków napływających od poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Zdaje się też, iż dzięki temu ocena taryf i ich uzasadnień będzie mogła być jeszcze bardziej rzetelna. W końcu pełniejsza informacja o tym, jakie czynniki potencjalnie wpływają na wysokość taryfy mają niebanalne znaczenie w tymże kontekście.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć również, iż zmiana ta ma charakter bardziej materialno-techniczny i byłoby dobrze, gdyby została ona uzupełniona o opiniowanie i konsultacje społeczne, co jeszcze lepiej przyczyniłoby się do płynności całego procesu.

Oczywiście obok tych wszystkich zagadnień można się zastanawiać, czy wobec tego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w ramach sporządzanych taryf mają zamiar wprowadzić podwyżki, które trzeba będzie chcąc nie chcąc spłacać przez kolejne 3 lata, a jeśli tak – jak bardzo to będzie uzasadnione. Przedsiębiorstwa natomiast wierzą, że tym razem cała procedura będzie dużo mniej skomplikowana niż przed trzema laty. Ważne jest, że można liczyć na kompleksową pomoc prawną ze strony wyspecjalizowanych kancelarii, które zajmują się tym tematem i to właśnie powinno być wielce pocieszające dla każdej z zainteresowanych tematem stron.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*