Jak pomóc dziecku z zaburzeniami mowy?

kids-2782718_960_720

Czy jesteś typem osoby, która zanurza palec w basenie, aby sprawdzić temperaturę, czy wolisz nurkować na czele? Często trudno jest odnaleźć się w zupełnie nowej dziedzinie nauki, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz uczyć się o zajęciach z logopedii, czy też analizujesz wydajność materiałów, jakie oferuje https://juniora.pl/. Żargon techniczny może na początku wydawać się niemożliwy, ale jeśli będziesz czytać wszystko, co możesz na ten temat, w końcu stanie się on dla ciebie drugą naturą. Chociaż lwią część pracy będzie wykonywał logopeda Twojego dziecka, Twoje dziecko może odnieść ogromne korzyści z prowadzenia zajęć logopedycznych w domu z Tobą. Przyspieszając jego postępy, możesz obserwować, jak jeszcze szybciej pokonuje zaburzenia mowy.

Więc bez zbędnych ceregieli, oto niektóre z typowych zajęć logopedycznych i technik, których możesz używać dla dobra Twojego dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc skonsultuj się ze swoim logopedą w sprawie najlepszych zajęć logopedycznych dla Twojego dziecka.

Informacja sensoryczna

Jedną z zasadniczych technik logopedycznych jest wykorzystanie sensorycznego sprzężenia zwrotnego. Po prostu pomaga dziecku stać się bardziej świadomym dźwięków, które wydaje i jak je wydaje. Na przykład logopeda może korzystać z informacji zwrotnych na dźwięk. Może nagrać próbkę wokalizacji Twojego dziecka i odtworzyć je. Następnie odtwarzać nagranie z tymi samymi dźwiękami, wymawianymi poprawnie, tak aby mógł usłyszeć różnicę. Twoje dziecko może również skorzystać na wizualnej informacji zwrotnej lub obserwowaniu, jak on lub inni wydają dźwięki. Niezbędna jest również informacja zwrotna dotykowa. Prawidłowa artykulacja wymaga prawidłowego ustawienia języka i innych struktur jamy ustnej. Ale na przykład często trudno jest poinstruować dziecko, aby umieściło język w określony sposób. Zamiast tego spróbuj użyć z nim narzędzi takich jak urządzenia dostosowane do indywidualnych dźwięków, które są wkładane do ust, aby zapewnić odpowiedni układ języka.

Zajęcia z terapii mowy artykulacyjnej

Oprócz reakcji na dotyk, logopeda Twojego dziecka użyje innych czynności logopedycznych do artykulacji, aby pomóc mu w wymowie określonych dźwięków. Logopeda może jasno sformułować słowo i poprosić dziecko, aby je powtórzyło. Będzie to robione wiele razy, aby dać dziecku dużo praktyki. Gry są często używane, aby dziecko było zaangażowane w ćwiczenia artykulacji. Na przykład logopeda może zagrać w grę w rzucanie worek fasoli. Za każdym razem, gdy dziecko rzuca worek fasoli, musi wymówić określone słowo z docelowym dźwiękiem, nad którym pracuje. Porozmawiaj z logopedą o podobnych czynnościach logopedycznych, nad którymi możesz pracować w domu.

Techniki doustnej terapii motorycznej

Niektóre zaburzenia mowy charakteryzują się słabą manipulacją mięśniami motorycznymi jamy ustnej. Może to nie tylko zakłócać mowę Twojego dziecka, ale także jego zdolności połykania i karmienia. W celu poprawy napięcia mięśniowego można stosować ćwiczenia ruchowe jamy ustnej i masaż twarzy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*