Szczegółowe reguły planowania

concept-1868728_960_720

Zapisywanie w rezultatach – zapisuj czynności tak, jakby zostały już zrealizowane, np. „Napisać ofertę dla klienta” zamiast „Przygotować wkład do oferty klienta”. Taki zapis motywuje do działania.

Lista zadań na jutro – Warto zrobić sobie listę zajęć na kolejny dzień, aby orientować sie, co mamy do zrobienia jutro.

Przeanalizuj listę zadań i czas ich trwania – Listę zadań należy przeanalizować pod względem ważności, pilności i czasu trwania poszczególnych czynności, gdyż może się okazać, że zaplanowałeś za dużo- pamiętaj doba ma 24 godziny i nie da się rozciągnąć.

Konsekwencja – Aby efektywnie zarządzać swoim czasem, warto być konsekwentnym
w swoich działaniach.

Wyrównywanie straty czasu – Jeśli dziś nie udało Ci się zrealizować jakiegoś zadania, zacznij od niego jutro. Nie pracuj jednak jednego dnia nieproporcjonalnie dużo, raczej rozłóż pracę po równo.

Realność – Należy realnie wyznaczać cele. Nie warto planować zbyt wielu zadań na określona jednostkę czasu, gdyż jest mało realne, że wszystkie je wykonamy. Niezrealizowanie części zadań ze zbyt długiej listy będzie skutkowało obniżeniem poczucia własnej wartości.

Elastyczność – Rozkłady czasu nie zostały stworzone dla samego rozkładania czasu, tylko po to, żeby służyły naszym celom. Wykorzystuj zasadę 60/ 40 – palnuj 60% swojego czasu a 40% zostaw na rzeczy nieprzewidziane.

Czas na planowanie – musisz znaleźć czas na planowanie i na twórcze myślenie.

Kontrolowanie realizacji planów – kontrolowanie samego siebie spowoduje wzrost motywacji do zrealizowania zadań.

 

Autor:
Artur Płonka
FAKT Aktywne Szkolenia

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*