Startup i dofinansowanie w Unii Europejskiej

dofinansowanie-z-ue

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, jeżeli chodzi o ilość zakładanych firm. Taka sytuacja po części dla się wyjaśnić tym, że w obecnej sytuacji gospodarczej założenie swojej firmy jest dla wielu młodych ludzi jedyną szansą na wybicie się i satysfakcjonującą pracę. Przedsiębiorczość ta jest więc w pewnym stopniu spowodowana trudnymi warunkami zewnętrznymi.

Pieniądze na start

Gdy myślimy o założeniu własnej działalności gospodarczej, mamy już pomysł i plan działania, pojawia się kwestia finansów. Wiele firm potrzebuje środków na start, część z nich bez wkładu finansowego nie może w ogóle zacząć funkcjonować. Do tego dochodzi problem czasu, który musi minąć zanim nasza firma zacznie przynosić dochody.

Idealną sytuacją byłoby sfinansowanie wydatków związanych z firmą z własnej kieszeni, jednak dla większości młodych przedsiębiorców jest to niewykonalne. Czasem w finansowaniu naszego przedsięwzięcia może nam pomóc rodzina. Ale jeżeli nawet naszych krewnych stać na początkowe finansowanie naszej działalności, z czasem mogą pojawić się problemy związane z próbami ingerencji naszych bliskich w nasze sprawy zawodowe. Grozi to pogorszeniem relacji rodzinnych, dlatego znaczna część osób woli działać samodzielnie, bądź też założyć firmę razem ze wspólnikiem. Taka opcja pozwoli podzielić wydatki na działalność gospodarczą, jednak będzie również wymuszała na nas konieczność podziału władzy w firmie.

Fundusze Unijne

Zdobycie funduszy umożliwiają nam także pożyczki bankowe dla młodych przedsiębiorców, możemy starać się też o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Inną metodą pozwalającą zdobyć pieniądze na start są dofinansowania z Unii Europejskiej. Nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, gdyż trzeba pamiętać, że pula funduszy z Unii jest ograniczona i nie ma szans na dofinansowanie wszystkich zainteresowanych. Obecnie również fundusze przeznaczone dla młodych przedsiębiorców zostały znacznie zredukowane.

Finansowanie po przez Start-Up

Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani, mamy świetny pomysł na biznes możemy spróbować sfinansować nasz start-up z funduszy venture capital lub przy pomocy tak zwanych aniołów biznesu. Pamiętajmy, że start-up może powstać w każdej branży, ale te cieszące się się największym powodzeniem i mające największe szanse na znalezienie inwestorów dotyczą obrębu nowych technologii. Finansowanie takiego przedsiębiorstwa jest dosyć ryzykowne, ponieważ znajduje się ono na wczesnym etapie rozwoju, dlatego tak bardzo liczy się dobry pomysł i perfekcyjnie przygotowany biznesplan, który ma przekonać do nas potencjalnych inwestorów.

Mając dobry pomysł na start-up powinniśmy starać się go wypromować. Istnieją możliwości brania udziału w rozmaitych targach i konkursach, które pozwolą nam zweryfikować innowacyjność naszego projektu. Dostaniemy wskazówki czy warto go kontynuować, czy też nie, jakie mamy szanse powodzenia. Jeżeli nasz pomysł jest dobry i mamy realne szanse jego zrealizowania, mamy szanse na przyciągnięcie potencjalnych inwestorów.

Finansowanie przez Anioła Biznesu

Jeżeli będziemy mieli szczęście nasze przedsięwzięcie może zostać sfinansowane przez anioła biznesu. Jest on osobą fizyczną posiadającą prywatny kapitał, który może zainwestować w dowolną inicjatywę. W przypadku, gdy do tego dojdzie inwestor staje się współwłaścicielem prowadzonej przez nas firmy. Jego udziały i cała rola w przedsięwzięciu będą zależały od jego wkładów finansowych i umowy jaką podpisze przed rozpoczęciem współpracy. Takie rozwiązanie jest szansą dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ pozwala uzyskać kapitał na prowadzenie działalności, może liczyć także na radę i pomoc doświadczonego inwestora. Minusem tego rozwiązania może być pewne ograniczenie autonomii i władzy, którą trzeba się będzie podzielić z nowym wspólnikiem.

Finansowanie młodej firmy może się również odbyć za pośrednictwem funduszy venture capital. Jest to w przeciwieństwie do inwestycji anioła biznesu finansowanie pośrednie, za pośrednictwem wyspecjalizowanej instytucji. Kapitał pochodzi tu od różnych inwestorów i zorganizowany jest w odrębną strukturę prawną. Mamy tu więc do czynienia nie z osobą fizyczną, a z instytucją specjalizującą się w inwestycjach.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*