Jak pokonać problemy finansowe w firmie?

problemy-w-firmie

Problemy finansowe w firmie mogą wyniknąć z wielu przyczyn, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wielu z nich jesteśmy w stanie przeciwdziałać, na niektóre zaś mamy bardzo ograniczony wpływ.

Negatywne działania rządu

Zdarzeniami, na które mamy ograniczony wpływ, a które mogą w znacznym stopniu uderzyć w finanse naszej firmy mogą być na przykład działania rządu wprowadzające akcyzę na konkretne produkty, zmiany w systemie podatkowym, uprzywilejowanie jednej grupy społecznej. Są jednak sposoby, które pozwalają w jakimś stopniu ingerować w działania rządu, takie jak zrzeszanie się w różne organizacje broniące interesów danej grupy przedsiębiorców. Jeżeli nie da się bezpośrednio wpłynąć na działania polityków zawsze pozostaje uważna obserwacja i dostosowanie swojej działalności do bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. Dobry biznesmen powinien wyczuć sytuację i wiedzieć, kiedy można płynąć pod prąd, a kiedy lepiej przeczekać burzę.

Sytuacja na finansowych rynkach zagranicznych

Innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie i finanse naszej firmy jest na przykład sytuacja na rynkach zagranicznych, zanik popytu na niektóre produkty, sytuacja polityczna na świecie, która ma również wpływ na wahania systemu walutowego. Tu również bezpośrednia ingerencja jest trudna bądź też niemożliwa, ale zawsze istnieje możliwość dostosowania się do sytuacji. Śledzenie bieżących wydarzeń na świecie i przewidywanie jaki wpływ będą one miały na nasz rodzimy rynek, a tym samym na funkcjonowanie naszej własnej firmy. Żeby sprawnie i z sukcesem prowadzić firmę konieczna jest elastyczność i śledzenie aktualnych wydarzeń.

Pogorszenie sytuacji finansowej odbiorcy usług

Kolejnymi potencjalnymi zagrożeniami dla kondycji finansowej naszej firmy są chwile, w których znacznemu pogorszeniu ulega sytuacja finansowa odbiorców naszych usług. Takie zdarzenia również często można przewidzieć, śledząc tok życia społecznego i politycznego. Możemy wówczas dostosować naszą firmę do nowych okoliczności, bądź też zdecydować się na zmianę branży lub przeczekanie kryzysu.

Gdy nasza działalność ma charakter produkcyjny jej funkcjonowaniem mogą zachwiać zmiany cen surowców, które wykorzystuje do produkcji. W takim przypadku również sprawdzi się przewidywanie, śledzenie sytuacji i perspektywiczne myślenie.

Bądź na bieżąco z techniką

Warto jest także uważnie śledzić świat techniki, wszelkie innowacje i nowe technologie, które mogą być związane z działalnością naszej firmy. Nowe technologie mogą całkowicie zrewolucjonizować rynek i zmienić funkcjonowanie wielu firm, a także w niektórych przypadkach całkowicie przekreślić sens ich istnienia. Przedsiębiorca powinien śledzić takie innowacje i decydować, kiedy warto je wykorzystać w swojej działalności.

Nie bagatelizuj konkurencji

Jednym z ważniejszych aspektów wpływających na działanie firmy jest oczywiście konkurencja, której nie sposób zbagatelizować. Warto śledzić działania, jakość usług i produktów świadczonych przez naszą konkurencję. Przedsiębiorcy powinni dostosowywać się do innowacji wprowadzanych przez konkurencyjne firmy, oferując coraz to nowe, lepsze produkty i usługi. Może się zdarzyć, że konkurencja będzie tak silna, że przekreśli działania naszej firmy. Warto przewidzieć taką ewentualność zawczasu i odpowiednio się do niej przygotować, żeby uniknąć większych strat.

Dbaj o właściwą sytuację wewnętrzną we własnej firmie

To na co mamy bezpośredni wpływ jest sytuacja wewnętrzna w naszej firmie. Ważny jest odpowiedni dobór kompetentnych pracowników, zapewnienie im warunków, w których będą mogli pracować jak najefektywniej wykorzystując maksymalnie swoje możliwości. Wewnętrznych problemów, które mogą spowodować utratę płynności finansowej firmy jest tak wiele, że nie sposób wszystkich przewidzieć i opisać. Jak w innych przypadkach ważna jest tu uważna obserwacja, zdolność przewidywania i reagowania zawczasu na możliwe problemy. Niezbędne jest zapewnienie sobie kompetentnego zespołu ludzi, na których można polegać, do których ma się zaufanie. Właściciel firmy powinien również troszczyć się o relacje interpersonalne i atmosferę w swojej firmie. Niezbędny jest przejrzysty podział kompetencji i obowiązków wśród pracowników naszej firmy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*