Jakie prace dorywcze podejmują studenci?

praca-dla-studentow

Studenci to grupa, która jest szczególnie zainteresowana różnego rodzaju pracami dorywczymi. Wynika to z faktu, że są to osoby, które muszą łączyć pracę oraz naukę, często także na studiach dziennych. Takie połączenie wpływa na ograniczoną ilość czasu i oznacza brak możliwości pracy w standardowych godzinach.

Jakie prace dorywcze najczęściej wybierają studenci?

Przede wszystkim są to raczej nisko płatne prace, które nie wymagają dużych kwalifikacji. Chociaż można wiele usłyszeć o konieczności zdobywania doświadczenia zawodowego w czasie studiów, rozwijania swoich umiejętności i podnoszenia kompetencji, większość młodych osób kieruje się przede wszystkim chęcią zarobienia dodatkowej gotówki, dlatego wybierają raczej kiepską pracę niż bezpłatny staż w dobrej firmie.

Hostessa, demonstrator

Istnieje bardzo wiele różnych ofert pracy skierowanych do młodych osób. Do najpopularniejszych należy między innymi praca hostessy lub demonstratora, czyli przy promocjach różnego rodzaju produktów. Nie jest to zajęcie niewymagające dużych umiejętności i zazwyczaj dotyczy pracy w weekendy, gdy w sklepach i centrach handlowych pojawia się najwięcej klientów, dlatego można je pogodzić z nauką na studiach dziennych.

Rozdawanie ulotek

Studenci często wybierają także rozdawanie ulotek. To zajęcie z pewnością nie należy do najlepiej płatnych, ale pracodawcy nie stawiają zazwyczaj zbyt dużych wymagań i można dosyć elastycznie ustalać czas pracy, na przykład tylko na kilka dni w tygodniu. Jest to dosyć prosty sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy, na przykład na jakiś zakup lub wakacyjny wyjazd.

Praca w Call Center

Sporym zainteresowaniem wśród studentów cieszy się także praca w call center i telemarketingu. W przeciwieństwie do już wymienionych zajęć, taka praca może dać już nieco większe możliwości zdobycia różnych umiejętności, na przykład związanych z obsługą klienta i prowadzeniem sprzedaży. Wiele firm typu call centre nie stawia zbyt dużych wymagań dotyczących wykształcenia pracowników i chętnie przyjmuje młode osoby, które nie mają zbyt dużych wymagań finansowych. Problem może być pogodzenie tego typu zajęcia z zajęciami na uczelni, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość elastycznego dopasowania godzin pracy do potrzeb każdej osoby. Jednocześnie praca w telemarketingu możne pozwolić na stosunkowo niezłe dochody, jeśli jest na przykład jest związana z różnymi prowizjami i premiami uzależnionymi od wysokości sprzedaży.

Praca w Hipermarketach

Hipermarkety to kolejne miejsce, gdzie pracę znajduje wielu studentów. Najczęściej jest to obsługa kasy, ale także wykładanie towaru oraz inwentaryzacje. W takim przypadku wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od danego supermarketu oraz konkretnych obowiązków, można się jednak domyślić, ze nie jest zbyt wysoka. W zależności od sytuacji wymiar takiej pracy może być bardzo różny.

Restauracje i kawiarnie

Osoby studiujące często decydują się także na prace w restauracjach i kawiarniach, na przykład przy obsłudze gości. Jest to często praca sezonowa, wykonywana w okresie wakacyjnym, kiedy rośnie ilość gości w różnych lokalach. Dla wielu młodych ludzi jest to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie dodatkowych dochodów w czasie wolnym od nauki. Jednocześnie nie jest to wcale źle płatna praca, ponieważ można liczyć na napiwki od klientów, które często mogą okazać się niezłym źródłem gotówki.

Prace biurowe

Studenci są często również zatrudniani przy różnych prostych pracach biurowych, które nie wymagają dużych kwalifikacji. Zazwyczaj jest to obsługa różnego rodzaju sprzętu biurowego i wykonywanie innych prostych zadań.

Studenci mają całkiem dużo różnych zajęć do wyboru, a wiele firm szuka młodych, elastycznych osób, które jednocześnie nie posiadają zbyt dużych wymagań finansowych. Jakie korzyści z takiej pracy mają studenci? Przede wszystkim są to dodatkowe pieniądze, które pozwalają na opłacenie studiów lub samodzielne utrzymanie się w dużym mieście. Jednocześnie nawet najprostsze zajęcie jest źródłem jakiegoś doświadczenia i dowodem aktywności. Dlatego nawet rozdawanie ulotek będzie wyglądało dobrze w CV młodej osoby ubiegającej się o bardziej ambitną pracę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*