Pomoc prawna w sprawach spadkowych kontra powierzanie poufnych danych osobowych

mateus-campos-felipe-zd8px974bC8-unsplash

Sprawy spadkowe należą do skomplikowanych, często ciągnących się latami, a jednocześnie są w stanie skłócić nawet całe rodziny. Dlatego warto zadbać o to, by były prowadzone przez doświadczonych prawników, którzy dobrze orientują się w tej dziedzinie prawa i mają spore doświadczenie. Jeśli jesteśmy spadkobiercami, musimy liczyć się z tym, że długo jeszcze nie będziemy mogli odziedziczonej nieruchomości, gruntów, domu, czy mieszkań sprzedać.

Gdy otrzymujemy spadek w testamencie, najczęściej sprawa spadkowa jest dużo prostsza i nie wymaga zbyt wielu formalności. O wiele więcej problemów może pojawić się w sytuacji, gdy pojawia się dziedziczenie ustawowe, a do jednego majątku jest co najmniej kilku różnych spadkobiorców. Pół biedy, jeśli są w stanie się ze sobą dogadać i są pozytywnie nastawieni do podziału majątku. Niestety, w rzeczywistości często bywa tak, że sprawy spadkowe generują wiele negatywnych emocji, są problemowe i kończą się w sądzie.

Zasada zachowania poufności

Gdy idziemy do prawnika w sprawie spadku i postępowania sądowego z nim związanego, często musimy powierzyć mu sporo poufnych informacji na nasz temat, ale również na temat zmarłego oraz innych spadkobiorców. Wiele osób obawia się rozmawiania z nieznajomym na temat prywatnych i poufnych spraw. Warto więc już na wstępie mieć świadomość, że prawników obowiązuje tajemnica zawodowa i mają oni obowiązek dbania o to, by to, co mówią ich klienci, nie zostało nigdzie przekazane dalej. Oczywiście, pod warunkiem, że nie są to informacje potrzebne do przeprowadzenia sprawy spadkowej. Im więcej prawnik wie, tym lepiej może się przygotować do reprezentowania swoich klientów przed sądem. Planując wizytę u prawnika, warto więc dobrze przygotować się do rozmowy. Najlepiej, jeśli zapiszemy sobie w formie notatek, o czym chcemy porozmawiać, o co zapytać i jakie mamy wątpliwości. Przydadzą się również różnego rodzaju dokumenty, które mogą być pomocne w trakcie prowadzenia sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Im lepiej przygotujemy się do kontaktu z adwokatem, tym większą możemy mieć pewność, że nasza sprawa ruszy najszybciej, jak to tylko możliwe.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Bez względu na to, czy walczymy o spadek czy o odszkodowanie za spadek wartości domu, warto jest uważnie wybierać kancelarię prawną, której powierzymy prowadzenie naszej sprawy. Najważniejszą kwestią jest wybranie takiego prawnika, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa. Jeśli ma być sprawa o spadek, najlepiej stawiać na kancelarie, które specjalizują się w prawie spadkowym, mają spore doświadczenie, renomę, a także cieszą się pozytywnymi opiniami wśród tych klientów, którzy już korzystali z ich usług. Dzięki temu można mieć pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistami. Pamiętajmy również, że sprawy spadkowe i inne postępowania dotyczące własności nieruchomości są dosyć skomplikowane i często mocno rozciągnięte w czasie. Nie zawsze więc możemy mieć pewność, że sprawa zakończy się w ciągu kilku miesięcy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*