Okulary w pracy – kto powinien sfinansować ich zakup?

lens-915782_640

Osoby, które każdego dnia pracują przed komputerem, są narażone na wiele dolegliwości wiązanych ze wzrokiem. Długotrwałe siedzenie przed monitorem szkodliwie wpływa na nasze oczy, które potrzebują odpowiedniej ochrony. W wielu przypadkach konieczne będzie noszenie okularów do pracy. Kto powinien taki zakup sfinansować?

Pracodawca zawsze ma obowiązek zapewnić nam wszystkie niezbędne narzędzia i sprzęty, które są niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych. Podobnie jest w przypadku okularów, które są nam do pracy potrzebne. Aby otrzymać dofinansowanie z zakładu pracy, konieczne jest jednak spełnienie wszystkich warunków. Przede wszystkim, musimy mieć zaświadczenie od lekarza okulisty o konieczności noszenia okularów ochronnych czy korygujących wzrok. Nie może to być przypadkowy okulista, a lekarz, który nas bada w ramach badań okresowych, na które kieruje nas pracodawca. Kolejnym warunkiem do spełnienia jest spędzanie przy monitorze w pracy co najmniej czterech godzin każdego dnia. Dofinansowanie nie będzie więc nam przysługiwało, jeśli z komputera korzystamy sporadycznie. Natomiast osoby wykonujące typową pracę biurową przy monitorze mają pełne prawo skorzystać z dofinansowania.

Jak wygląda dofinansowanie na okulary?

Każdy zakład pracy ma swoje wewnętrzne wytyczne i regulaminy dotyczące dofinansowania na zakup okularów. W niektórych firmach możemy więc mieć pełne dofinansowanie, a w innych tylko część. Warto mieć świadomość, że okulary mają wiele dodatkowych funkcjonalności, a same oprawki czy szkła również kosztują różnie w zależności od ich jakości. Większość pracodawców dofinansowuje okulary, zarówno oprawki, jak i szkła w ich podstawowym wydaniu. Jeśli więc marzą nam się markowe okulary od najlepszych producentów, będziemy musieli część kwoty zapłacić z własnej kieszeni. Pamiętajmy też, że okulary nie są dożywotnie i może nam się z biegiem czasu wzrok pogorszyć, a co za tym idzie – potrzebne nam będą kolejne szkła. Nawet, jeśli jeszcze nie upłynął czas, na jaki dostaliśmy dofinansowanie, możemy skorzystać z kolejnej dopłaty do zakupu.

Warto dbać o prawidłowe widzenie

Bez względu na to, gdzie pracujemy i jakie obowiązki zawodowe wykonujemy na co dzień, warto dbać o stan zdrowia naszych oczu. Nawet, jeśli okulary są dla nas niewygodne i nie za bardzo lubimy je nosić, zdecydowanie warto postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo, nawet kosztem wygody. Jeśli wada wzroku nie jest korygowana, z biegiem czasu może się bowiem jedynie pogłębiać. Jeśli interesuje nas optometrysta warszawa, warto szukać dobrych i sprawdzonych zakładów optycznych, w których znajdziemy nie tylko duży wybór szkieł i oprawek, ale również profesjonalistów, którzy pomogą nam w wyborze. Odpowiednio dobrane okulary czy szkła kontaktowe są dopasowane i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu. Optometrysta zadba o to, by wszystkie parametry szkieł czy oprawek były dla nas idealne. Na dobrych okularach nie warto też oszczędzać – jeśli wybierzemy oprawki najsłabszej jakości, jest niemal pewne, że bardzo szybko będziemy musieli wymienić je na nowe.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*