Rozmowa kwalifikacyjna – czy pytać o wynagrodzenie?

laptop-3196481_640

Gdy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, najczęściej mocno się denerwujemy i staramy się wypaść jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że spotkanie rekrutacyjne nie jest jedynie przesłuchaniem – potencjalni pracownicy również mogą zadawać pytania, aby upewnić się, czy praca w danej firmie na pewno jest tym, co chcą w życiu robić. Nie unikajmy też pytań trudnych – warto dowiedzieć się jak najwięcej o swoim przyszłym stanowisku pracy.

Jeśli chodzi o zasady i standardy rekrutacyjne, w naszym kraju nadal pokutuje, skądinąd błędne przekonane, że nie należy podawać stawek w ogłoszeniach o pracę, a tym bardziej nie należy pytać o zarobki w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli przyjrzymy się ogłoszeniom o pracę np.  w Katowicach, z pewnością zauważymy, że większość pracodawców nie podaje stawek za pracę. Można znaleźć sporo innych informacji, jak praca w solidnej i stabilnej firmie czy przyjazny zespół, natomiast osoba szukająca pracy nie znajdzie często informacji o zarobkach. To spore utrudnienie podczas szukania zatrudnienia, gdyż często aplikujemy na stanowiska, na których zarobki nie satysfakcjonowałyby nas. Jednak o tym dowiadujemy się najczęściej już podczas podpisywania umowy o pracę.

Na rozmowie spytaj o zarobki

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca lub pracownik HR najczęściej przepytuje potencjalnego pracownika, sprawdza, czy wszystko, co napisał w CV jest prawdą, a także na wiele sposobów próbuje ocenić, czy dana osoba faktycznie sprawdzi się dobrze na konkretnym stanowisku. Potencjalni pracownicy natomiast są mocno zestresowani i skupiają się przede wszystkim na tym, by dobrze odpowiadać na pytania i jak najlepiej wypaść. W tym stresie należy jednak zachować zdrowy rozsądek i zdobyć też także nieco wiedzy na temat przyszłego stanowiska pracy. Uczestnicy rozmów kwalifikacyjnych często uważają, że pytanie o zarobki jest w złym tonie i nie wypada o nie pytać. Tymczasem w rzeczywistości taka wiedza jest niezwykle istotna. Jeśli pracodawca poda kwoty, które kompletnie nas nie usatysfakcjonują i nie będzie gotowy na jakiekolwiek negocjacje, warto od razu za rozmowę podziękować, gdyż po prostu nie ma sensu tracić na nią czasu.

Dobrze się przygotuj

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto przygotować się podwójnie. Musimy być nie tylko gotowi na różnego rodzaju pytania zadawane przez pracodawcę, ale również warto mieć także własne pytania, które chcemy zadać w czasie spotkania rekrutacyjnego. Dzięki temu już na etapie takiej wstępnej rozmowy będziemy wiedzieć, czy faktyczne chcemy pracować w danej firmie czy dalsza rekrutacja kompletnie nas nie interesuje. Jeśli właściciel firmy czy osoba przeprowadzająca rekrutację nie będą chciały na żadne pytania odpowiadać, tym bardziej powinno nas to zastanowić i sprawić, byśmy poszukali zawodowego szczęścia gdzie indziej.

Polecamy również:
Praca w biurze turystycznym – czy potrzebne będą studia kierunkowe?
Czy warto poruszać temat umowy podczas rozmowy o pracę?
Pracownik na stażu – czego może się spodziewać?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*