Kiedy mogę dostać zwrot podatku?

calculator-1680905_1280

Początek roku kojarzy się przede wszystkim ze składaniem deklaracji podatkowych za rok poprzedni. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć Ci PIT do 28 lutego 2019 roku. Zastanawiasz się do kiedy masz czas na rozliczenie? A może z niecierpliwością doszukujesz się informacji, kiedy dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku? Jaką drogę rozliczenia wybrać, aby jak najszybciej otrzymać od Urzędu Skarbowego pieniądze? Przeczytaj nasz mały poradnik, a dowiesz się, czego możesz oczekiwać.

Do kiedy trzeba się rozliczyć?

PIT w 2019 roku rozliczasz za poprzedni przepracowany rok. Na pracodawcę nałożono prawny obowiązek dostarczenia podatku dla pracowników do końca lutego. Ile masz czasu na wypełnienie stosownych deklaracji? Dla większości przypadków, najważniejszą deklaracją jest PIT-37. To deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych osób, za które zaliczki na podatek są obliczane przez zakład pracy lub zleceniodawców. W tym rozliczeniu wystarczy wykazać kwoty z odebranego od pracodawcy PIT-11,ulgi (jeżeli się należą) oraz odliczenia. Termin składania deklaracji PIT-37 upływa 30 kwietnia bieżącego roku.

Kiedy zwrot nie przysługuje?

Zwrotu podatku nie dostaną Ci, którzy płacili składki dla 1 stopnia skali, a ostatecznie przekroczyli dochód drugiego stopnia, czyli 85 528 zł. W tym przypadku następuje zjawisko niedopłaty. Musisz wtedy uregulować należności z Urzędem Skarbowym. Innym z możliwych wyjątków może być sytuacja, w której rzeczywiście występuje nadpłata, jednak istnieją przesłanki do niewypłacenia jej podatnikowi. Nadpłata podatku podlega zaliczeniu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu. Kwota może też zostać przejęta w postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli nie masz zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę w podatkach, nie musisz się obawiać, że nie dostaniesz zwrotu.

Do kogo po pomoc?

Twoim najlepszym wyborem będzie znalezienie dobrego biura rachunkowego. Wykwalifikowana kadra pomoże Ci w rozliczeniu się ze wszystkich podatków, a także może udzielić rad pomocnych w przyszłości. Nie rozliczasz się bowiem jedynie z zarobków w pracy zawodowej. Z podatków rozlicza się takie zajęcia jak prowadzenie własnej działalności gospodarczej (PIT-36), działalność na giełdzie (PIT-38), a także zbycie i realizowanie praw związanych z nieruchomościami (PIT-39). Inną deklarację złoży również osoba rozliczająca się liniowo, ryczałtowo czy za pomocą karty podatkowej.

Kiedy otrzymam zwrot?

Standardowo przyjmuje się, że na zwrot podatku od Urzędu Skarbowego czeka się do trzech miesięcy. Rozliczając się na końcu kwietnia zwrot możesz otrzymać dopiero w lipcu! Czas może być skrócony nawet ponad połowę, jeżeli zdecydujesz się rozliczyć internetowo. Na stworzonej przez Ministerstwo Finansów platformie e-PIT, możesz skrócić czas oczekiwania do 45 dni. Osoby, które rozliczą się do końca lutego, mogą swoje nadpłacone pieniądze otrzymać już 35 dni po złożeniu deklaracji.

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*