Przyszłościowe kierunki studiów

Graduation Caps Thrown in the Air

Rynek pracy nie jest dzisiaj łaskawy dla setek tysięcy absolwentów polskich uczelni. Jednak czy problem tkwi tylko w licznej konkurencji i zbyt małej liczbie miejsc pracy? Niekoniecznie. Trudne czasy stanowią doskonałą okazję dla rozwoju nowych branż i specjalizacji, więc mimo wszystko wielu specjalistów nie musi martwić się o swoją przyszłość. Jak zostać jednym z nich? Istotną kwestią pozostaje świadoma decyzja co do kierunku studiów. Który z nich wybrać, aby w przyszłości nie mieć problemu ze znalezieniem ciekawej, interesującej i przyzwoicie płatnej pracy? Nie sztuką jest w końcu pozostać jednym z wielu specjalistów dziedziny lub zawodu, na którego zwyczajnie nie ma na rynku popytu.

Najważniejsza decyzja w życiu

Wybór kierunku studiów to dylemat, który trzeba rozstrzygnąć samodzielnie. W podjęciu tej decyzji nie pomogą rodzice, przyjaciele czy internet. Ale sprawę ułatwić może zapoznanie się z rankingami dotyczącymi przyszłościowych zawodów, dających większą szansę zdobycia zatrudnienia w przyszłości. W Polsce niestety nikt się tym nie zajmuje. Jeszcze kilka lat temu działał Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę. Dzisiaj, po jego zlikwidowaniu, wielu młodych ludzi wybiera studia w ciemno, ze względu na lokalizację, znajomych albo fakt, że dany kierunek jest po prostu modny. W efekcie każdego roku uczelnie opuszczają tysiące wyspecjalizowanych studentów kilku takich popularnych kierunków. To oczywiste, że rynek nie zapewni wszystkim miejsc pracy w zawodzie.

- W decyzji co do studiów nie warto kierować się modą. Należy dokładnie przeanalizować rynek, zapoznać się z ofertami uczelni, zwrócić uwagę na nowo powstające kierunki. Kiedyś mało kto słyszał o specjalistach od marketingu czy public relations, praca z poziomu komputera też stanowiła pewnego rodzaju abstrakcję. A dzisiaj to właśnie zawody związane z wizerunkiem oraz korzystaniem z sieci są najbardziej pożądane. Tak samo jak wszelkiego rodzaju profesje związane z handlem – tłumaczy specjalistka Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie.

Kierunki przyszłości

Jak wspomniano wcześniej, dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju zawody związane z internetem. Nic dziwnego, świat wirtualny wciąż rejestruje dynamiczny rozwój, a tym samym zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Cenione są zawody kreatywne, takie jak specjalista ds. social media, copywriter czy content manager. W Polsce coraz bardziej pożądani są również wykwalifikowani specjaliści od e-biznesu posiadający gruntowną wiedzę menedżersko-informatyczną, efektywnie zarządzający przedsiębiorstwem i sprawnie poruszający się w świecie nowych technologii. Absolwenci tego kierunku znajdą pracę m.in. w administracji państwowej, firmach konsultingowych oraz informatycznych, a także, coraz częściej, w małych i średnich firmach.

W kwestii handlu coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych form sprzedaży na rzecz wykorzystania nowoczesnych technologii. Dlatego pragnąc pracować w tej dziedzinie rynku, warto poszukać takich kierunków jak handel i zarządzanie finansami z e-biznesem. Program zajęć czyni absolwentów ekspertami w zakresie nowoczesnych metod sprzedawania uwzględniających współczesne tendencje w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Bez względu na upływający czas dobrą pracę można znaleźć w takich branżach jak nieruchomości czy ubezpieczenia społeczne. W dalszym ciągu są i będą cenieni fachowcy rachunkowości i specjaliści międzynarodowych stosunków gospodarczych. Współpraca z zagranicznym klientem lub partnerem to coraz częściej norma w prowadzeniu biznesu. Pracę znajdą również specjaliści ds. audytu i kontroli finansowej w firmach.

Wybierając kierunek studiów, należy myśleć przyszłościowo. Dzięki temu lata nauki nie pójdą na marne, a wręcz przeciwnie – zapewnią pracę i zatrudnienie w zawodzie. Warto wziąć to pod uwagę. Listę interesujących kierunków można znaleźć na stronie internetowej wsu.pl.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*