Instruktor kajakarstwa – pozwolenia, gdzie pływać w Polsce, ile można zarobić?

kajaki-wkra-05

W Polsce można pływać wszędzie tam, gdzie nie jest to zabronione. Brzmi banalnie? No tak, skoro nie jest zabronione, to znaczy że można. Oczywiście, że można, tylko należy się zastanowić nad ewentualnymi skutkami takich działań. To, że nie jest zabronione, nie znaczy, że jest bezpiecznie. Tylko zdrowy rozsądek może uratować nas od rzeczy które robimy, a których chcielibyśmy – mimo wszystko – uniknąć.

Instruktor kajakarstwa

Kursy dla dorosłych w tej dziedzinie prowadzi Polska Akademia Sportu. Są to kursy w zakresie uprawnień instruktora rekreacji ruchowej, trenera osobistego, menedżera sportu oraz instruktora odnowy biologicznej. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, oraz zakresu jej stosowania (Dziennik Ustaw 2010 nr 82 poz. 537). Aby zostać instruktorem kajakarstwa, trzeba przejść poprawnie przez kurs, oraz zdać odpowiedni egzamin. Otrzymuje się wtedy legitymację instruktora rekreacji ruchowej w danej specjalności.

Absolwent kursu uzyskuje uprawnienia zawodowe zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dodatkowo dostajecertyfikat instruktorski w języku angielskim ze szczegółowym programem kursu, numerem, podpisem i pieczątką wg standardów, pozwalającym na podjęcie legalnej pracy w krajach UE. Zaopatrzeni w taki dokument możemy zacząć pracować w swoim zawodzie, jako instruktor kajakarstwa w ośrodkach wypoczynkowych, ale także na obozach i koloniach młodzieżowych. Możemy również prowadzić zajęcia na lekcjach wychowania fizycznego.

Oczywiście takim kursem podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe. Co ważne, wszystkie legitymacje wydaje Rektor Polskiej Akademii Sportu, następnie są one rejestrowane w bazie absolwentów i mogą być honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zarobki takiego instruktora wahają się w przedziale od 700 do 900 zł za dwutygodniowy turnus. Na specjalistycznych koloniach można zarobić nawet 50 procent więcej. Ogólnie zarobki są bardzo różne. Wszystko zależy od naszych umiejętności i hojności zatrudniającego. Jeśli będzie chciał, da nam dużo więcej. Lecz jeśli go nie będzie stać, możemy zarobić minimalną stawkę.

Gdzie pływać?

Najlepszym miejscem do pływania jest rzeka Pilica. Jest to spokojna rzeka, ale nie należy zapominać – że jednak to rzeka. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, więc ten ostatni powinien zawsze się mieć na baczności, ponieważ łatwo jest się zapomnieć. Przed wszystkim nie należy wchodzić do wody po alkoholu. Niestety zdarza się to coraz częściej. Zarówno ze strony prowadzących, jak i samych turystów. Przecież jedno piwo nas nie zbawi, tak?Niestety – nie. Alkohol, to duży błąd na rzece, szczególnie, jak mamy pod sobą tylko kajak. Niewątpliwie – jest on bezpieczny, ale tylko dla tych, którzy używają nie zamroczonego alkoholem mózgu. Najlepiej jest pływać w obszarach strzeżonych, lub pod nadzorem instruktora. Tylko tak można znacznie zmaksymalizować swój szczęśliwy powrót.

Artykuł opracowano przy pomocy serwisu www.krutynia.com.pl

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*