Kariera kaskadera cyrkowego – jak zdobyć doświadczenie? Ile można zarobić? Na czym polega praca?

Targets

Na osoby, które posiadają dużą sprawność ruchową, nie boją się odważnych wyzwań i marzą o występach przed szeroką publicznością, czeka kariera kaskadera cyrkowego. To niezwykle interesujący zawód, w którym popadnięcie w rutynę jest ostatnią rzeczą, jaka może się przydarzyć pracownikowi. Poza wrodzonymi predyspozycjami bardzo ważne jest zdobycie doświadczenia. Pierwsze kroki w tym kierunku trzeba postawić jeszcze przed ukończeniem pełnoletniości.

W jaki sposób zyskać cenne doświadczenie?

Na terenie całego kraju działa wyłącznie jedna szkoła wyspecjalizowana w kształceniu artystów cyrkowych. Siedziba Państwowej Szkoły Sztuki Cyfrowej znajduje się w podwarszawskim Julinku. Wielu jej absolwentów pracuje w zawodzie, podbijając polskie i światowe areny. O wolne miejsca mogą ubiegać się osoby od 15 do maksymalnie 21 roku życia, natomiast o samym przyjęciu decyduje rozmowa wstępna oraz prezentacja sprawności fizycznych. Nauka w PSSC przypomina nieco edukację w szkołach teatralnych. Trwa cztery lata, a w początkowym okresie przeprowadzane są zajęcia z ruchu scenicznego, aktorstwa, akrobatyki, gimnastyki i żonglerki. W drugiej połowie kształcenia uczniowie wybierają specjalizację, mogąc zostać zawodowym mimem, clownem czy akrobatą wykonującym trudne figury na wysokości. Okres edukacji w tej szkole kończy się wraz z zaliczeniem egzaminu dyplomowego, podczas którego należy przedstawić samodzielnie przygotowany numer mogący przyjąć się podczas zawodowego pokazu cyrkowego.

Drogę „na skróty” obierają osoby, które już miały wcześniej do czynienia z gimnastyką artystyczną i elementami akrobatyki. Jeżeli dokładnie znają określone techniki oraz wykazują pełną sprawność fizyczną, również mogą ubiegać się o pracę w cyrku.

Na czym polega charakter pracy kaskadera cyrkowego i jakie zarobki może otrzymywać?

Jest to bardzo niebezpieczny zawód, którego głównymi przedstawicielami są artyści pracujący na wysokościach, np. na trapezie. Podwójna odpowiedzialność ciąży na aktorach biorących udział w jednym z najtrudniejszych programów cyrkowych, czyli rzucaniu nożami w kierunku tarczy, do której zostaje przywiązany człowiek. Osoba wykonująca ten trudny element musi wykazać się niezwykłą precyzją, natomiast po stronie drugiego artysty leży przełamanie strachu w taki sposób, aby zgromadzeni widzowie nie mogli go wyczuć – mówi nam podczas rozmowy Marcin Stasiak miłośnik serwisu, na którym opracowano listę najlepszych scyzoryków wykorzystywanych min. w cyrku: http://1rblog.pl/wybieramy-najlepszy-scyzoryk-ranking-top10-scyzorykow/

Kaskader cyrkowy musi być nie tylko wygimnastykowany i silny fizycznie, ale również odporny na sytuacje stresowe i wrodzone lęki. Powinien prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia, aby utrzymywać stałą wagę. Jest to niezwykle ważne w przypadku akrobacji na linie. Ponadto musi przyzwyczaić się do ciągłych podróży, ponieważ najpopularniejsze grupy cyrkowe występują nie tylko na terenie całej Polski i Europy, ale również na innych kontynentach.

Aktorzy cyrkowi mogą pochwalić się niemałymi zarobkami. Wszystko jednak zależy od ilości występów w skali miesiąca oraz liczby sprzedanych biletów. Ci, którzy pracują jako klowni zarabiają zwykle kilkaset złotych za pokaz. Trochę więcej inkasują mimowie i treserzy zwierząt. Największe pensje otrzymują właśnie doświadczeni kaskaderzy, wykonujący skomplikowane programy cyrkowe, które zwykle stanowią najbardziej atrakcyjny punkt całego pokazu. Są to gwiazdy zespołu, dlatego na ich konto trafia nawet kilka tysięcy złotych za kilkunastominutowy występ.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*