Jak wygląda ogrzewanie domu pompą ciepła?

flames-1645399_640

Niewiele osób wie, że pompa ciepła to urządzenie tanie w eksploatacji. Dodatkowo jest to system, który jest przyjazny dla środowiska i można go wykorzystać w praktycznie każdym domu. Przez kolejne lata ceny pomp ciepła będą wyraźnie spadać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Jak działa pompa ciepła?

Pozyskuje ona ciepło z otoczenia, czyli z powietrza, gruntu lub wody. Później przetwarzają je na użyteczną postać i przekazują do instalacji grzewczej w naszym domu. Pompy ciepła mają wysoką sprawność, dzięki czemu znacznie oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Warto zaznaczyć, że istnieją także pompy, które służą tylko i wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Elementy systemu pompy ciepła

Trzeba pamiętać o tym, że pompa ciepła jest tylko środkowym elementem całego systemu. Składa się on głównie z trzech elementów. Pierwszym jest źródło dolne, które jest instalacją po stronie elementu otoczenia, z którego pobiera się ciepło. Do tego zaliczamy chociażby grunt, powietrze lub wodę. Drugim elementem jest pompa ciepła, a trzecim źródło górne, inaczej zwane instalacją grzewczą budynku. Odpowiada ono za przekierowanie ciepła do pomieszczeń. Źródło górne najczęściej istnieje pod postacią ogrzewania płaszczyznowego lub odpowiednio dobranych grzejników.

Wszystkie te trzy elementy muszą być odpowiednio do siebie dobrane, aby cały system był spójny. Niewydajne źródło dolne może spowodować, że pompa nie będzie mogła pobierać wystarczającej ilości ciepła. Natomiast za słabe źródło górne może być po prostu nieopłacalne, ponieważ nie będzie wykorzystywać w pełni potencjału pompy. Przyjęto ogólną zasadę, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest jak najwyższa temperatura w źródle dolnym, a jednocześnie możliwie niska temperatura w obiegu źródła górnego.

https://www.youtube.com/watch?v=MrMST0ohpeY

Jak wybrać odpowiednie źródło dolne?

Przy wyborze odpowiedniego źródła dolnego powinniśmy uwzględnić między innymi specyfikę naszej działki oraz budynku, koszty oraz trudność wykonania przedsięwzięcia, spodziewane korzyści i przyszłe koszty ciepła. W ten sposób będziemy mogli wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Najłatwiejsze w montażu są pompy, które wykorzystują powietrze. Dodatkowo są one tańsze niż inne źródła. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszty ogrzewania budynku będą w takiej sytuacji nieco wyższe. Temperatury na zewnątrz mogą być różne, przez co pompa będzie działać w zmiennych warunkach.

Pompy, które wykorzystują ciepło z gruntu albo wody nie nadają się natomiast na każdą działkę. Co więcej, podwyższają się koszty całej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że tak wykonany system będzie pracował bardziej ekonomicznie. Jest to stabilne rozwiązanie, które jest w stanie pracować w różnych warunkach. Temperatura w gruncie lub wodzie pozostaje w miarę stała przez cały sezon grzewczy. Więcej o pompach ciepła przeczytasz na https://karino.pl/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*