Pracownik ochrony – czy to praca dla mnie?

ochrona

Praca w charakterze ochroniarza jest ciekawym pomysłem na karierę, choć jest to zawód zdominowany raczej przez mężczyzn. Czy zdobycie kwalifikacji pracownika ochrony jest bardzo trudne? Jeśli zastanawiacie się jakie należy mieć predyspozycje, szkolenia czy licencje, by rozpocząć karierę w ochronie, zapraszamy do lektury.

W świetle polskich przepisów

Ochroniarz to zawód wykonywany głównie w agencjach ochrony lub w wewnętrznej służbie ochrony. Praca osoby na takim stanowisku polega na wykonywaniu obowiązków w formie stałej lub doraźnej, zależnie od potrzeb pracodawcy. Pracownik ochrony może przykładowo konwojować gotówkę, nadzorować sygnały alarmowe czy pilnować bezpieczeństwa w czasie imprez masowych.

W Polsce podstawą prawną, według której działają pracownicy ochrony jest ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia oraz ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Według danych szacunkowych w Polsce pracuje około 200 tysięcy ochroniarzy, choć aż 150 tysięcy z nich nie posiada profesjonalnych licencji. Czy można być ochroniarzem bez licencji i do czego potrzebna jest licencja, dowiecie się już za moment.

Chcę zostać pracownikiem ochrony

W ostatnich latach weszły w życie nowe przepisy, które w znacznym stopniu ułatwiają rozpoczęcie pracy w zawodzie pracownika ochrony. Przed dniem 1 stycznia 2014 roku każdy pracownik ochrony musiał posiadać odpowiednie licencje, zdane egzaminy i dopiero wtedy mógł pełnić swoje obowiązki.

W dniu dzisiejszym, aby rozważać podjęcie pracy w charakterze pracownika ochrony należy przede wszystkim mieć ukończone 21 lat i nie posiadać wyroku za umyślne przestępstwo. Musimy mieć również ukończoną szkołę gimnazjalną oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Ostatnim warunkiem jest nienaganna opinia wydana przez właściwy organ policji oraz brak toczącego się przeciw nam postępowania karnego.

Jeśli nie chcemy piąć się po szczeblach kariery, a jedynie zależy nam na pracy w charakterze ochroniarza w centrum handlowym, wystarczy że mamy ukończone 18 lat i nie zostaliśmy skazani wyrokiem za umyślne przestępstwo. Warto jednak pamiętać o tym, że praca ochroniarza wymaga często trudnych interwencji, które narażają nasze zdrowie i życie.

k2gps-pracownik-ochronypng

Dobre szkolenie ochroniarskie

Spełniając powyższe warunki powinniście zdecydować, jaką obrać ścieżkę kariery. Jeśli szukacie dorywczej pracy w centrum handlowym, nie musicie przechodzić specjalistycznych szkoleń trwających wiele miesięcy. Z drugiej strony, jeśli zależy wam na rozwoju swojej kariery, a nie pracy dorywczej, warto podjąć odpowiednie szkolenie w swoim regionie.

Jeśli spełniacie wymagania, następnym krokiem będzie zapisanie się na kurs do centrum szkoleniowego, które posiada akredytację. Jest ona bardzo istotna, gdyż certyfikaty i dyplomy wydane przez organy nie posiadające uprawnień, nie pozwalają na ubieganie się o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, możecie również udać się do szkoły zawodowej o odpowiednim profilu.

Po ukończeniu szkolenia, które powinno trwać nie mniej niż 245 godzin, należy ubiegać się o wpisanie na wspomnianą listę pracowników ochrony, która jest prowadzona przez Komendanta Głównego Policji. Gdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, można zacząć poszukiwania pracy w agencjach ochrony. Zawsze warto wybierać znaną i cenioną agencję, która zdobyła zaufanie tysięcy swoich Klientów.

Dobra ochrona poszukiwana

Praca w dziedzinie ochrony jest fascynująca i wymagająca zarazem, jednak aby zapewnić bezpieczeństwo innym ludziom, należy najpierw zadbać o dobre wyszkolenie w tym zakresie. Jeśli spełniacie warunki potrzebne do podjęcia szkoleń, warto spróbować. Być może jest to coś, w czym będziecie naprawdę dobrzy?

Artykuł powstał przy współpracy z Agencją Ochrony Osób i Mienia K2.

1 odpowiedzi "Pracownik ochrony – czy to praca dla mnie?"

  1. Artykuł trochę skoloryzowany, praca jako pracownik ochrony często wiąże się z tym, że będziemy stać po 12 godzin przy linii kas w sklepie czy siedzieć wpatrując się w monitory.
    Najgorzej mają ochroniarze wystawieni na tereny otwarte gdzie chodzą w zimie i lecie…
    Stawki jako nie kwalifikowany to od 3zł do 9zł na rękę, jedyną odskocznią są imprezy masowe gdzie stawki zaczynają się od 10zł

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*