Kariera krawcowej – wady i zalety

496289188-dress-form-seamstress-tailor-tape-measure

Bez wątpienia każde zajęcie czy praca zawodowa ma swoje zalety, ale także i wady. Nie ma takiej pracy, która nie posiadałaby istotnych plusów, ale także i znaczących minusów. Tak więc przed podjęciem każdego takiego wyzwania, zastanawiamy się jakie są pozytywne i negatywne aspekty oferowanej nam pracy. Jednakże są też takie zajęcia, które żeby móc zajmować się nimi zawodowo w przyszłości, wymagają podjęcia odpowiedniej decyzji już wcześniej. Najczęściej jeszcze w czasach szkoły średniej, tak aby móc do wykonywania tej pracy, odpowiednio się przygotować. Mowa tu na przykład o zawodach, nomen omen stricte zawodowych. Wymienić tu można między innymi prace mechanika samochodowego, fryzjera, dekarza czy krawcowej. Właśnie tą ostatnią profesją, zajmiemy się trochę szerzej. Przedstawię pokrótce jakie mogą być plusy i minusy kariery krawcowej.

Zawód niszowy?

Przede wszystkim dość istotnym aspektem jest fakt, że ten zawód powoli odchodzi już do lamusa. Jeszcze kilkanaście a już na pewno kilkadziesiąt lat temu, było to zajęcie bardzo popularne. Ostatnimi czasy coraz więcej pracy, która kiedyś wykonywała krawcowa, przejmują maszyny. Co się z tym wiąże, jest też coraz mniej miejsc pracy dla Pań trudniących się tą profesją. Coraz częściej upadają też drobne, prywatne zakłady krawieckie. Nie utrzymują się na rynku, mają po prostu coraz mniej zleceń. Jest to z całą pewnością spora wada. Niestety dla krawcowych, ma to też nieubłagalnie duże powiązanie z zarobkami. Duże zakłady chcąc być konkurencyjne dla zalewającej rynek taniej odzieży, muszą ciąć koszty. Odbija się to też rzecz jasna na pensjach pracowników. Te dwa wymienione przeze mnie zjawiska, są z całą pewnością dość sporymi minusami wybrania tej drogi zawodowej.

Ciągłe doszkalanie

Do kolejnych słabych punktów można też zaliczyć na przykład ciągłą konieczność doszkalania się. Po zakończeniu edukacji i zostaniu krawcem, można też zdobywać kolejne tytuły na przykład czeladnika czy mistrza. Organizowane są również liczne różnego rodzaju kursy i szkolenia krawiectwa. Na takich kursach poznaje się nowoczesne metody szycia czy na przykład praktykuje w oparciu o nowe materiały. Nie są to rzecz jasna rzeczy obowiązkowe, dość często jeżeli jednak chcę się utrzymać na i tak coraz węższym rynku, należy notorycznie się doszkalać. Niestety z całą pewnością może być to jednak uciążliwe zarówno czasowo jak i finansowo.

Jako wadę tej profesji można uznać również częstą urazowość. Notorycznie zdarzają się ukłucia czy przeszycia palca, co może powodować liczne zranienia i urazy.

Poznaj plusy bycia krawcową

Bez wątpienia jak każdy zawód i praca krawcowej ma też swoje plusy. Przede wszystkim jest to możliwość rozwijania swojej pasji. Z całą pewnością, żeby wykonywać taką pracę, trzeba ją kochać. Dużym plusem tego zajęcia jest też niewątpliwie możliwość rozwijania umiejętności manualnych, jest to praca twórcza. Zdarzają się rzecz jasna sytuacje, gdy krawiec musi jedynie dokonać lekkiej poprawki, wtedy z pracą rozwijającą ma to niewiele wspólnego. Jednakże na pewno dla osób, które to po prostu lubią jest to znacznie lepsze zajęcie niż praca na przykład w sklepie spożywczym. Najczęściej nie jest to też praca na akord, nie spotkamy się w niej z klasycznym wyścigiem szczurów, to też dla wielu z cała pewnością nie mała zaleta. Plusem jest jeszcze niewątpliwie fakt, że to zajęcie wykonywać może właściwie osoba w każdym wieku. Praca krawcowej wymaga rzecz jasna sporych umiejętności manualnych, nie wymaga jednak nie wiadomo jakiej sprawności fizycznej. Jeżeli posiada się w rękach „ten dar”, odpowiada się odpowiednią wiedze, w taki sposób można dorabiać sobie nawet na emeryturze.

Podsumowując tak jak każda praca, zajęcie czy profesja, bycie krawcową ma sporo minusów i sporo plusów. Te wymienione przeze mnie są oczywiście jedynie przykładowe. Bez wątpienia do każdej z tych kategorii, można by jeszcze coś dodać. Najważniejszy jest chyba jednak fakt, żeby robić coś w czym jest się dobrym, co się kocha. Wybierając karierę krawcowej, z całą pewnością te dwa warunki po prostu musza zostać spełnione.

Informacji potrzebnych do opracowania artykułu udzieliła nam firma krolowa-shoppingu.pl – tania odzież damska

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*