Pracownik, kontrola i bezpieczeństwo = spokój w firmie

monitoring

Podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, pracownik oddaje się do dyspozycji pracodawcy w miejscu zatrudnienia, przez liczbę godzin określoną w umowie. W tym czasie pracodawcy przysługują określone prawa – na przykład do kontroli pracownika. Jakie metody ma do dyspozycji pracodawca?

Kontrola pracownika – dlaczego warto ją stosować?

Większość nieporozumień między pracodawcą i pracownikiem, powstaje w tych przedsiębiorstwach, gdzie nie stosuje się żadnych metod kontroli. Jedynym dowodem na ewentualne naruszenia regulaminu, są wtedy słowa.

Stosując dopuszczane przepisami prawa metody kontroli pracowników w miejscu zatrudnienia, pracodawca zapewnia w firmie spokój, komfort i jasność sytuacji. Kontrola pracownika w miejscu zatrudnienia służy nie tylko pracodawcy. Zapobiega sporom i ułatwia postępowanie, gdy dojdzie do wypadku przy pracy.

4 Rodzaje metod stosowanych do kontroli pracowników na terenie firmy

1 – Monitoring

Kamery monitoringu widuje się już w większości firm w każdej branży – od biur, po hale produkcyjne. Kamery zapobiegają kradzieżom i pozwalają na kontrolę czasu i efektywności pracy. Niedopuszczalne jednak jest ich montowanie w przebieralniach i toaletach.

systemy-zabezpieczen

Monitoring CCTV – Lublin: realizacja i montaż z firmą KSK

2 – Kontrola służbowego telefonu

Każdy pracownik korzystający ze służbowej komórki, musi liczyć się z tym, że pracodawca ma prawo do sprawdzania bilingów, a także do stosowana GPS w celu ustalenia położenia służbowego telefonu, a więc również używającego go pracownika.

Geolokalizacja stosowana jest głownie w telefonach pracowników mobilnych, na przykład serwisantów, lub przedstawicieli handlowych.

3 – Monitoring służbowego komputera

Korzystanie z serwisów społecznościowych na komputerze służbowym w miejscu pracy, to nagminna przypadłość – zwłaszcza wśród pracowników biurowych.

Kontrolowanie ruchu w internecie na komputerze pracownika znacznie ogranicza to zjawisko i pozwala na zastosowanie środków dyscyplinujących wobec pracowników nagminnie wykorzystujących czas przy komputerze do prywatnych celów.

4 – Kontrola czasu pracy przy zastosowaniu danych biometrycznych

Stosowanie czytników linii papilarnych w celu rejestrowania wejść i wyjść pracowników z zakładu jest bardzo często wykorzystywaną metodą kontroli czasu pracy. Alternatywną metodą jest rejestrowanie wyjść i wejść za pomocą kart elektronicznych.

Sprawdź wszystkie firmy z Lublina oferujące montaż monitoringu CCTV: https://systemyzabezpieczen.pro/k/monitoring-cctv-lublin/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*