Praca kuriera – w jaki sposób mądrze zaplanować swój dzień?

courier-last-mile-delivery

Najczęściej jest tak, że dany pracownik otrzymuje od swego szefa tzw. „zbiór zadań do wykonania” – na dany dzień. Ale nikt raczej mu nie mówi, w jakiej kolejności te zadania powinien wykonywać. No, chyba że chodzi o piekarza. Tutaj raczej nie ma wyjścia. Jeśli jednak chodzi o pracę kuriera, to właśnie on układa sobie grafik, składający się z różnych adresów, gdzie ma dostarczyć przesyłki. Kurier tak ustawia sobie doręczenia, aby nie krążyć po mieście „tam i z powrotem”. Przy złej koordynacji, kurier zużyje zbyt dużo paliwa i może się z tego nie wytłumaczyć.

Oczywiście, można wziąć sobie mapę i na jej podstawie posegregować przesyłki. Czyli te z przodu, na najbliższe adresy, a te z tyłu, na dalsze. Tylko to wcale nie jest takie proste, jakby się wydawało. Mapa nie pokazuje zagęszczenia ruchu, rzadko kiedy uwzględnia zakazy wjazdu, lub ruch ograniczony. Większość kurierów ma oczywiście nawigację, uwzględniającą w/w problemy w mieście. Ale najlepszym rozwiązaniem jest kurier, który takie miasto zna. Wie gdzie i o której można się spodziewać korków, czy wręcz całkowitej blokady przejazdu. Może wtedy swoją trasę tak ułożyć, aby zaoszczędzić czas i paliwo. Choć nie zawsze się to udaje, nawet przy doskonałej znajomości miasta i jego okolic. Zdarzają się przecież kolizje, lub co gorsza wypadki blokujące przejazd. Jeśli jest kolizja, zazwyczaj taka blokada nie trwa długo. W razie wypadku – blokada drogi może już trwać nawet kilka godzin.

Sprawdź również kurier do USA

Planowanie dnia pracy

kolorowe sznurkiJeśli nikt tego za nas nie zrobi, musimy sami się „poświęcić”. Zaplanowanie dnia pracy jest jednym z podstawowych czynności, jakie należy wykonać. I to bez względu na wykonywany zawód. Jedne zawody nie mogą się zupełnie obejść bez planu, a inne idą na tzw. „żywioł”. Jedno jest pewne. Jakkolwiek byśmy się starali, zawsze może zdarzyć się coś, co te plany zrujnuje, choćby przygotowywane były z wyjątkową skrupulatnością. Dobre przygotowywanie dnia pracy powinno być zatem elastyczne. Nie da się naciągać czasu wykonywanych zadań do maksimum. Tzn., jeśli czas przejazdu kuriera z punktu „A” – do punktu „B” wynosi piętnaście minut, nie zaszkodzi przy planowaniu wpisać dwadzieścia minut. Jeśli kurier wcześniej się wyrobi, będzie miał wolny czas dla siebie. Najważniejsze, aby w miarę rozsądnie podchodzić do tego typu planowań. Tak naprawdę, dokładne zaplanowanie czasu pracy i wykonywanych w tym czasie zadań, może być ustalane w przedsiębiorstwie zajmującym się pracą na „taśmie” (często jest to praca akordowa). Jeśli chodzi o kuriera – takiego czasu pracy (tego dokładnego) raczej nie da się ustalić.

Kurier w trasie

Znajomość miasta, jego infrastruktury, czasowych remontów itp. może bardzo pomóc przy planowaniu dnia pracy. Ale wszystko to będzie jedynie hipotetyczne – czyli, jak się uda – to super. Jak nie – też super. Najważniejsze, aby nie dać się zwariować i nie pracować z zegarkiem w ręku, ponieważ przy zawodzie kierowcy jest to niemożliwe i często powoduje niepotrzebny stres.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*