Pierwsza praca? Pora na pierwsze konto bankowe!

2f9710c69e478e41897d32b43ec52642

Założenie pierwszego rachunku bankowego często związane jest z podjęciem pracy. Rachunek bankowy pozwala na dokonywanie wpłat wynagrodzenia, a następnie na swobodne dysponowanie środkami przez właściciela konta.

Coraz częściej właścicielami pierwszego konta bankowego są nastolatkowie. Już po ukończeniu 13 roku życia w Polsce można stać się posiadaczem rachunku bankowego.

Rozmaite instytucje finansowe w swoich reklamach kuszą klientów promocyjnymi obietnicami. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór banku sprawdźmy, czy konto bankowe bez opłat oferowane przez bank nie ma warunków, które mogą pociągać za sobą ukryte koszty.

Jakie opłaty za konto może pobierać bank?

Zakładamy, że bank nie pobierze opłaty za założenie rachunku i nie będzie pobierał opłaty za prowadzenie konta. Jednak to nie oznacza, że wszystkie usługi związane z kontem będą darmowe. Za co bank może nas obciążyć kosztami? Oto katalog najczęściej pobieranych opłat:

  • Za korzystanie z karty płatniczej (niekiedy banki zwalniają klientów z opłaty pod warunkiem wykonania określonej liczby operacji kartą);
  • Za korzystanie z bankomatów z innej sieci, niż sieć macierzystego banku;
  • Za wykonanie przelewów – zwykłe przelewy tzw. elixiry są z reguły darmowe, ale przelewy natychmiastowe są już stosunkowo drogie; jeśli więc często wybieramy tę metodę płatności warto sprawdzić, jakie czekają nas koszty;
  • Za wypłaty środków z rachunku oszczędnościowego, który jest subkontem rachunku podstawowego.

Informacje te dla każdego z popularnych rachunków możemy także znaleźć na stronie https://polakoszczedza.pl/darmowe-konto-bankowe/

Banki pobierają także opłaty za oprocentowany debet na koncie, za papierowe wydruki stanu konta, za wypłatę gotówki w siedzibie banku.

Czy można uniknąć opłat bankowych?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale w praktyce osiągnięcie takiego stanu nie jest łatwe. Dlatego decyzję o otwarciu pierwszego konta należy podejmować rozważnie.

Rachunek bankowy musi dać nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania – powinien być to produkt szyty na miarę, spełniający nasze oczekiwania. O ile nie będą one bardzo wygórowane, to na pewno z łatwością znajdziemy bank oferujący konto bankowe bez opłat, również tych ukrytych.

Pierwsze konto bankowe z promocji

Osoby zakładające pierwsze konto są w bardzo dobrej sytuacji, gdyż znajdują się w tej grupie konsumentów, do której instytucje finansowe najczęściej kierują swoje oferty promocyjne. Z tego też względu założenie pierwszego rachunku może być opłacalne finansowo. Banki na start oferują prezenty w postaci środków wpłacanych na nowo założony rachunek. Niejednokrotnie w ofercie są także bonusy w formie wyższego oprocentowania rachunków oszczędnościowych.

Jak zmniejszyć obrzęki? Wypróbuj masażer do nóg Casada!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*