Oplątwy – na jaki gatunek warto się zdecydować?

milada-vigerova-n1Y2tKFvN1Y-unsplash

Wybór rośliny do naszego wnętrza nie powinien być przypadkowy, a dobrze przemyślany. Warto zadbać o to, by nasza domowa roślinność była efektowna i dopasowana stylistyką do wnętrza. Nie bez znaczenia jest również łatwość w uprawie – wiele osób bardzo chce mieć w domu trochę zieleni, ale nie mają za bardzo czasu, żeby zajmować się jej szczegółową pielęgnacją. Pod tym względem oplątwy wydają się roślinami idealnymi.

Oplątwa to inaczej roślina powietrzna, która do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebuje gleby ani pobieranych z niej składników. Pobiera ona bowiem składniki pokarmowe z wody deszczowej i powietrza. Dzięki temu jest bardzo wygodna w uprawie – jeśli nie lubisz regularnie przesadzać kwiatów, przycinać czy wykonywać inne zabiegi pielęgnacyjne, oplątwy wydają się idealne.

Wiele rodzajów oplątwy

Oplątwy w warunkach naturalnych rosną w Ameryce Środkowej i Południowej. Najczęściej zasiedlają korę i konary drzew, nie są jednak pasożytami i nie wpływają negatywnie na te rośliny, na których się znajdują. Nie musza bowiem pasożytować, gdyż same organizują sobie pożywienie z wody i powietrza. Oplątwy mają w swojej grupie kilkaset gatunków, wśród których można spotkać całe mnóstwo niepowtarzalnych kształtów, kolorów czy kwiatów. Oplątwy mają długie liście, które asymilują składniki pokarmowe i gromadzą wodę. Układają się one w efektowne rozety, które są świetną dekoracją wnętrza. To, na jaki gatunek się zdecydujemy, w dużym stopniu zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Niektóre gatunki są długowieczne, inne mają kilkuletnią żywotność. Są oplątwy z przepięknymi liśćmi, są też i takie, w których najpiękniejszym elementem są kwiaty, które potrafią kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Wybór gatunków jest na tyle duży, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego do swojego wnętrza.

Pielęgnacja oplątwy

W codziennej pielęgnacji oplątwa nie jest wymagająca. Potrzebuje dużej ilości ciepła, wilgoci i światła, warto stawiać ją lub wieszać w słonecznym miejscu, choć niekoniecznie na pełnym słońcu. Nadmiar promieni słonecznych może bowiem uszkadzać liście. Roślina, co oczywiste, potrzebuje regularnego nawadniania. Oplątwy jednak się nie podlewa, a jedynie zrasza jej liście wodą ze spryskiwacza. Liście wodę asymilują i gromadzą, dzięki czemu roślina wykorzystuje ją przez dłuższy czas. Raz na kilka tygodni dobrze jest włożyć oplątwę do naczynia z wodą. Wtedy wchłonie tyle wilgoci, ile aktualnie potrzebuje. Po tym zabiegu trzeba jednak odwrócić ją do góry spodem i dokładnie otrząsnąć z nadmiaru wody – zalegająca na liściach wilgoć może bowiem powodować ich gnicie. Jeśli planujemy uprawiać oplątwę, warto zaopatrzyć się w nawóz do roślin kwitnących, najlepiej wielkoskładnikowy, który uzupełnia wszelkie niedobory mineralne. Raz na jakiś czas trzeba spryskać roślinę wodą z nawozem – to w zupełności wystarczy, by przez długi czas utrzymywana była w dobrym stanie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*