Hybrydowe SUVy – jak wybrać najlepszy model?

https://nawrot.hyundai.pl/modele/santa-fe-hybrid

Teraz, gdy hybrydy nie są już projektowane wyłącznie z myślą o maksymalnej oszczędności paliwa, ale też o wygodzie w codziennym użytkowaniu, na rynku znaleźć można coraz więcej ciekawych modeli tego typu. Marki samochodów prześcigają się w produkcji kolejnych hybrydowych SUVów. Warto wiedzieć, że istnieje jeden hybrydowy SUV na każdą potrzebę – od codziennej jazdy po długą, wymagającą trasę. Takim modelem jest Hyundai Santa FE. Co warto wiedzieć przed jego wyborem?

Co sprawia, że samochód jest hybrydą?

Pojazd hybrydowy to taki, który łączy silnik spalinowy z silnikiem elektrycznym i akumulatorem (zwykle litowo-jonowym lub niklowo-metalowo-wodorkowym). W pewnych sytuacjach na drodze pojazdy hybrydowe mogą pokonywać krótkie dystanse, korzystając wyłącznie z energii elektrycznej. Wtedy są bardziej ekologiczne i ekonomiczne.

Mogą również poruszać się po autostradzie, tymczasowo wyłączając silnik, gdy kierowca zdejmie pedał gazu. Istnieje szeroka gama hybryd, od nastawionych na wydajność samochodów dla dojeżdżających do pracy po samochody sportowe o wysokich osiągach.

Dostępne są dwa rodzaje hybrydowych układów napędowych: tzw. zwykła hybryda i hybryda typu plug-in. Hybrydy plug-in, w tym nowy Santa FE Plug-in mają większy akumulator, mocniejszy silnik elektryczny i dodatkowe tryby jazdy.

Hybrydowy SUV klasyczny czy Plug-in. Który model wybrać?

Poznałeś już dwa rodzaje hybryd Hyundai Santa FE. Teraz pora dowiedzieć się, czy model klasycznej hybrydy czy plug-in będzie w Twoim wypadku lepszym rozwiązaniem. Jeśli nie masz dostępu do portu ładowania, lepszym wyborem będzie hybryda bez wtyczki. Po prostu wsiadasz i jedziesz jak samochodem na gaz. Jedyne, czego musisz się nauczyć, to jak korzystać z hamowania regeneracyjnego i innych narzędzi do poprawy wydajności. Dokładnie takim modelem jest: https://nawrot.hyundai.pl/modele/santa-fe-hybrid. To większy, odważniejszy i w pełni bezpieczny model marki Hyundai.

Hybrydy Plug-in, w których dostępny jest także model Santa FE, zapewniają dodatkowe sposoby na wydajną jazdę. Większy akumulator PHEV gwarantuje także znacznie większy zasięg. Charakterystyczne dla hybryd plug-in są różnorodne tryby pracy napędu. Wymienić należy między innymi:

  • tryb całkiem automatyczny – w tym przypadku to elektronika pokładowa decyduje o tym, jaki silnik ma napędzać pojazd
  • tryb, w którym auto porusza się wyłącznie za pomocą napędu elektrycznego
  • tryb ładowania – wtedy silnik spalinowy odpowiada i za napędzanie samochodu, i za ładowanie akumulatora
  • tryb, w którym maksymalnie wykorzystuje się moc zarówno silnika elektrycznego, jak i spalinowego – uruchamiany, gdy chce się uzyskać największą dynamikę jazdy

Kiedy hybrydy typu plug-in są szczególnie przydatne? W takich lokalizacjach – niektórych miastach – gdzie możliwy jest wjazd wyłącznie pojazdów bezemisyjnych. Po przejściu na napęd elektryczny, hybryda typu plug-in jest do nich zaliczana.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*