Buraki i ich właściwości – czyli jak jeść zdrowo i smacznie?

beetroot-2740379_1280

Barwa intensywnie fioletowa, burakom trudno się oprzeć, niezależnie od tego, jak są ugotowane. Istnieje również szereg korzyści zdrowotnych buraków!

Po raz pierwszy opisane przez Greków w 800 rpne, to cudownie wszechstronne warzywo korzeniowe pochodzi z buraka morskiego. Co zaskakujące, jego korzeń był ignorowany i preferowano liście – aż do znacznie późniejszej historii. Dzisiaj uważa się, że burak upieczony i podany z czosnkiem odświeża oddech. Co jeszcze?

Bogaty w kwas foliowy i potas burak jest również źródłem żelaza, magnezu, wapnia, fosforu i witamin A, B6 i C, a także wielu innych niezbędnych witamin i minerałów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o wielu korzyściach zdrowotnych buraków i dlaczego powinieneś jeść więcej, jeśli masz taką możliwość.

Korzyści zdrowotne buraków

Kilka badań pokazuje, że burak stymuluje produkcję tlenku azotu w organizmie, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Ten korzeń o kolorze magenty jest cudownie bogaty w soki, a ponieważ proces gotowania może obniżyć poziom przeciwutleniaczy, uważa się, że spożywanie surowych buraków jest najbardziej pożywnym sposobem. Wspaniały kolor buraka pochodzi z betacyjaniny i jest również efektem wspaniałych właściwości krwiotwórczych, które zawiera korzeń.

Sok z buraka i zakwas buraczany ma reputację jednego z najpopularniejszych napojów wśród sportowców i nie bez powodu. Badania pokazują, że sok z buraków poprawia wydajność ćwiczeń. Złożona różnorodność witamin z grupy B w burakach oznacza, że ​​Twój organizm może stale uwalniać energię w ciągu dnia, co zmniejsza zmęczenie i pomaga nam osiągać najlepsze wyniki – niezależnie od tego, czy jest to energiczny spacer w słońcu, czy sesja ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne.

Wspomóż trawienie

Burak jest pełen błonnika, który jest doskonały dla zdrowego układu pokarmowego. Po spożyciu buraków „beeturia” (różowy mocz) wskazuje na niski poziom kwasu żołądkowego. To kluczowa wskazówka, aby dodać więcej probiotyków do swojej diety. Kolejnym kluczowym elementem buraków, który wspomaga nasze trawienie, jest fosfor. To stymuluje bardziej efektywne wchłanianie ryboflawiny i niacyny – tonizuje jelita i przewód pokarmowy.

Dbaj o swoją wątrobę

Platon miał rację, pisząc, że burak może odświeżyć oddech. Zarówno buraki, jak i czosnek oczyszczają warzywa i działają cuda na naszą wątrobę, co z kolei odświeża oddech i pomaga naszemu organizmowi w walce z toksynami. Wątroba jest naszym najbardziej ruchliwym organem, a dzięki pektynie zawartej w burakach jej praca w zakresie detoksykacji organizmu jest łatwiejsza, ponieważ uważa się, że pektyna usuwa toksyny – dzięki czemu skóra jest czystsza i bardziej promienna.

Uprawa i gotowanie buraków

Burak jest bardzo łatwy w uprawie. Jest w sezonie przez większość roku, od wczesnego lata do późnej zimy. Dzięki odmianom, które występują w wielu kolorach i kształtach, jest cudownie satysfakcjonujący, gdy przychodzi czas na delikatne wyrwanie korzeni z ziemi. Po prostu zasiej nasiona w drobnej glebie na zewnątrz i czekaj cierpliwie, aż wierzch buraków okaże się ładny i pulchny na poziomie gleby.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*