Opiekunka w Niemczech bez języka – czy taka praca jest możliwa?

pexels-andrea-piacquadio-37916641

Polki chętnie wyjeżdżają do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech i spotykają się życzliwością niemieckich seniorów oraz ich rodzin. Dla niektórych kandydatek barierą może być brak znajomości lub słaba znajomość języka niemieckiego. Czy możliwa jest praca opiekunki osób starszych w Niemczech w przypadku braku umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim? W niniejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dlaczego niemiecki jest przydatny?

O tym, że język znajomość języka niemieckiego jest nieoceniona w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy wspomnieć o zakresie obowiązków, jakie musi wykonywać osoba, która podejmuje się tej pracy. O ile język nie jest konieczny przy sprzątaniu, gotowaniu, utrzymywaniu ogrodu czy nawet robieniu zakupów, o tyle trudno obejść się bez niego, kiedy trzeba porozumieć się z podopiecznym, spełnić jego potrzeby, dotrzymać towarzystwa, zapisać go do lekarza czy w razie potrzeby wezwać pomoc.

Znajomość języka niemieckiego nie tylko umożliwi opiekunce wykonywanie pewnego zakresu obowiązków przy podopiecznym, ale też podniesie jej pewność siebie i przyniesie spokój. Ponadto wpłynie również na komfort przebywania w obcym kraju i ułatwi organizowanie sobie czasu wolnego.

Czy znajomość języka niemieckiego jest konieczna?

Wymagania co do znajomości języka niemieckiego przez opiekunki są określane w każdej ofercie pracy z osobna przez seniora, który wymaga opieki, oraz jego bliskich. Oczywiście w większości przypadków opiekunka powinna wykazywać się dobrą znajomością niemieckiego, co nie oznacza, że praca w Niemczech bez języka w charakterze opiekunki nie jest możliwa. Na rynku nie brakuje ofert dla opiekunek, które nie mówią po niemiecku lub znają język w niewielkim stopniu.

Kiedy opiekunka można nie znać języka?

Każda opiekunka osób starszych w Niemczech potrzebuje urlopu, jako że jej praca jest bardzo obciążająca fizycznie i psychicznie. Choroby i niesamodzielność ich podopiecznych nie biorą jednak wolnego, dlatego potrzebne są opiekunki na zastępstwo. Jako że okres zastępstwa trwa zwykle od kilku dni do dwóch tygodni, seniorzy i ich rodziny umożliwiają pracę opiekunkom bez języka.

Inne przypadki to choćby seniorzy, którym zdrowie pozwala samodzielnie wykonywać większość czynności lub starsze osoby, które nie oczekują, że opiekunka będzie dotrzymywać im towarzystwa popołudniami.

Gdzie nauczyć się niemieckiego dla opiekunek?

Szukając pracy w charakterze opiekunki osób starszych za granicą, warto odpowiadać na legalne oferty pracy w Niemczech, zamieszczane przez agencje, które zatrudniają opiekunki dla niemieckich seniorów. Argumentem są tu nie tylko liczne profity, jakie płyną z legalnego zatrudnienia, ale także możliwość odbycia przyspieszonego kursu języka niemieckiego, który pozwoli przygotować opiekunkę do pracy w Niemczech, a ponadto bardzo często jest darmowy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*