Nietypowy zawód: saper podwodny

19826

Istnieje grupa osób, która szuka nietypowego rodzaju zarobkowania, a osiem godzin spędzonych za biurkiem szczególnie je nudzi. Tacy ludzie szukają więc zatrudnienia w takich miejscach, które zapewnią nie tylko urozmaicenie, ale również swego rodzaju adrenalinę. Im większa wyobraźnia, tym różniejsze miejsca nietypowych prac. Jednym z takich zawodów jest praca sapera podwodnego.

Saper – niezwykła droga kariery

Aby w ogóle myśleć o zawodzie sapera, najpierw należy zostać przyjętym do Wojska Polskiego. Sama rekrutacja nie jest łatwa i zawiera kilka etapów, do których trzeba się przygotować- chociażby do testów sprawnościowych. Dopiero będąc w wojsku można myśleć o zostaniu saperem. Aby podjąć to stanowisko pracy należy wykazać się pewnymi predyspozycjami- jak chociażby odporność psychiczna, umiejętność pracy pod presją stresu, spokój i hart ducha. Szkolenie na stanowisko sapera jest kilkuetapowe i rozłożone w czasie- spora liczba chętnych się wykrusza, dlatego też do końca czekają tylko najbardziej zdeterminowani chętni.

Saper wodny niezwykłą pracą w wojsku

Niebezpieczeństwo pracy jako saper podwodny jest tak samo duże jak w przypadku sapera pracującego na powierzchni ziemi, jednak polega ono na czymś innym. W pracy sapera podwodnego najbardziej niebezpieczna jest fala uderzeniowa, która może zabić sapera nawet kilka godzin po detonacji, bowiem siła rażenia podwodnej bomby sięga nawet kilometra. Obecność sapera w promieniu do kilkudziesięciu metrów od bomby grozi natychmiastową śmiercią. Dlatego też praca sapera wodnego jest o tyle cięższa, że oprócz typowych niebezpieczeństw wynikających z detonacji bomby, nurkujący saper musi zmierzyć się z ciśnieniem wody i nie zawsze przychylnymi warunkami atmosferycznymi.

Podwodni saperzy w Polsce

w 1977 roku powstał Dywizjon Saperów Morskich, zrzeszający polskich saperów podwodnych. Zgromadzenie zostało przereformowane na 4 Batalion Minowania Marynarki Wojennej, który został rozwiązany w 2005 roku. Obecnie w Polsce funkcjonuje Grupa Płetwonurków Minerów należąca do Dywizjonu Trałowców, będącą jedną z najbardziej elitarnych jednostek. W innych krajach również działają grupy saperskie. Każda z nich ma swoje warunki przyjęcia, jednak są one niezwykle trudne do realizacji. Chcąc dołączyć do polskiej grupy Minerów należy przede wszystkim być czynnym żołnierzem i zdobywać kolejne uprawnienia. Wszystko zajmuje kilka lat, jest żmudne, przez co większość chętnych odpada po drodze. Między innymi dlatego grupa saperska jest tak elitarna.

Zarobki

Zarobki osoby pracującej jako podwodny saper są naprawdę obiecujące- zaczynają się od około 16 000 funtów, w tym dodatkowo sześć tygodni płatnego urlopu. W Polsce poziom wynagrodzenia reguluje ustawa oraz stosowne rozporządzenie.
Istnieje wiele wad i zalet płynących z bycia saperem podwodnym. Jest to praca wręcz stworzona dla osób szukających emocji w czasie wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Osoba pretendująca do tego zawodu musi być jednak świadoma zagrożeń płynących z pracy jako saper.

Artykuł przygotowano wspólnie z serwisem pirotechnicznym http://sklepfajerwerki.eu/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*