Praca w Niemczech to temat cieszący się sporym zainteresowaniem, w efekcie czego kraj naszych zachodnich sąsiadów stanowi jeden z popularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Pracę z powodzeniem znaleźć tu mogą zarówno specjaliści i pracownicy biurowi, jak i osoby zainteresowane zatrudnieniem w branży produkcyjnej i logistycznej, o różnym stopniu wykwalifikowania. Co ciekawe, w internecie oraz agencjach pośrednictwa znaleźć można oferty i dla osób znających język niemiecki, i dla pracowników nie komunikujących się w tym języku.
1. Prawa i obowiązki pracownika
2. Praca w Niemczech – jak szukać?
3. Kwestie organizacyjne
Aby uniknąć zaskoczenia, przed wyjazdem należy sprawdzić najważniejsze informacje i dobrze przygotować się do sytuacji zagranicą.
Prawa i obowiązki pracownika
Niezależnie od tego, czy w kręgu zainteresowań przyszłego pracownika znajduje się zatrudnienie w logistyce czy praca dla ślusarzy, wykonywanie obowiązków zawodowych na terenie Niemiec wiąże się z konkretnymi przepisami. Pełen etat to, podobnie jak w Polsce, 40 godzin tygodniowo, z zastrzeżeniem, że wymiar ten nie może przekroczyć 48 godzin. Wyjątki przewidują, iż ten czas może zostać zwiększony do 60 godzin w tygodniu, jeśli później zostanie wyrównany. Z kolei dzienny czas pracy to maksymalnie 10 godzin, choć z reguły – podobnie jak w naszym kraju – jest to 8 godzin. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają do dyspozycji minimum 24 dni urlopu. Niektóre firmy przewidują dodatkowe benefity socjalne.
Praca w Niemczech – jak szukać?
Bardzo dobrym i bogatym w oferty źródłem ogłoszeń jest internet. Specyfika rekrutacji za zachodnią granicą naszego kraju sprawia, że z równie dobrym skutkiem korzystać można ze stron polskich i niemieckich. Natomiast szukając zatrudnienia bez wymaganej znajomości języka, najbezpieczniej jest zdecydować się na pośrednictwo wyspecjalizowanej agencji. Ma ona w swojej bazie konkretne propozycje, takie jak praca dla malarzy czy praca dla elektryków, pomoże także w dopełnieniu formalności.
Kwestie organizacyjne
Przy współpracy z agencją zakwaterowanie po przyjeździe i dopełnienie czynności formalnych będzie znacznie łatwiejsze, gdyż firma pomaga w realizacji większości z tych zadań. Warto zatem wybierać certyfikowane agencje i korzystać ze sprawdzonych ofert pracy. W przeciwnym razie pracownik sam organizuje te kwestie, a w procesie tym nieocenioną pomocą ponownie jest internet. Znajomość języka niemieckiego natomiast będzie bardzo ważna.
Często podnoszonym argumentem jest to, że w dzisiejszych czasach oferty pracy w Niemczech nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze kilka – kilkanaście lat temu. Nadal jednak można zarobić więcej niż na podobnych stanowiskach w Polsce.
undefined
Podejmij pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/