Opieka nad osobą starszą na umowę – jakie składki ZUS płacimy?

spacer-3709717_640

Praca opiekuna osób starszych cieszy się dużą popularnością wśród osób, które mają już wykształcenie w tym kierunku, ale również tych, które dopiero szukają swojej drogi zawodowej. Opiekunowie seniorów znajdują zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Poza Polską można liczyć na zarobki nawet kilka razy wyższe niż za wykonywanie takich samych obowiązków w kraju.

Opiekunowie, którzy są zatrudnieni w ramach umowy o pracę, mają oczywiście płacone wszystkie składki ZUS i inne niezbędne opłaty. Dzięki temu mogą mieć pewność, że są właściwie ubezpieczeni, a jednocześnie odkładane są środki na ich emerytury. Warto jednak dmuchać na zimne i gdy pracujemy w konkretnej firmie, upewnić się w ZUS-ie, że składki na nas są płacone. Niestety, zdarzały się sytuacje, że pomimo formalnego zatrudnienia pracodawca nie opłacał składek za swoich pracowników, co w konsekwencji prowadziło do wielu problemów.

Praca za granicą bardziej opłacalna

Gdy opiekun osoby starszej pracuje za granicą, obowiązuje go prawo pracy kraju, w którym przebywa i w którym jest zatrudniony. Wtedy jednak też warto zadbać o wszelkie formalności i upewnić się, czy wszystkie niezbędne składki są odprowadzane. To ważne zwłaszcza w przypadku nowych pracowników, którzy po raz pierwszy pracują za granicą i nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w starciu z zagraniczną biurokracją. Aby mieć pewność, że wszystkie formalności są właściwie załatwione, a składki odprowadzane, można skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w poszukiwaniu i wysyłaniu opiekunów osób starszych do pracy za granicą. Na https://privatecare24.pl/oferty-pracy/ można znaleźć dobrą i sprawdzoną agencję, dzięki której szybko i sprawnie znajdziemy wymarzone zatrudnienie. Warto pamiętać, by korzystać wyłącznie z usług renomowanych i rzetelnych agencji, które cieszą się pozytywną opinią na rynku pracy i działają z powodzeniem od dłuższego czasu.

Kwalifikacje opiekuna seniorów

Opiekunowie osób starszych muszą posiadać doświadczenie i kwalifikacje, a także odpowiednie wykształcenie. Pracodawcy, którzy poszukują do pracy opiekunów, zwracają uwagę na to, by zatrudniać wyłącznie wykwalifikowane osoby, które zapewniają wysoką jakość wykonywanych usług. Warto więc przed rozpoczęciem szukania zatrudnienia zrobić kurs dla opiekunów osób starszych, który bez problemu można znaleźć w wielu ośrodkach kształcenia, szkołach policealnych czy na specjalistycznych szkoleniach. Trzeba też pamiętać, że o wiele więcej możliwości zatrudnienia mają osoby, które znają język obcy kraju, do którego planują wyjechać. Komunikatywna znajomość języka jest niezbędna, aby móc bez problemu porozumiewać się ze swoim podopiecznym. Warto zapisać się na specjalistyczny kurs językowy dla opiekunów osób starszych, co pozwoli nauczyć się języka i takich pojęć, które na pewno przydadzą się w późniejszej pracy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*