Jak nauczyć dziecko rutyny szczotkowania zębów?

girl-3337086_960_720

Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością doświadczyłeś dziecka, które po prostu nie chce myć zębów. Ale jestem zbyt zmęczony ”,„ Ale nie podoba mi się smak ”,„ Ale umyłem je wczoraj ”. Myślę, że słyszałeś już te wszystkie wymówki.

Dobre zdrowie jamy ustnej zaczyna się w dniu, w którym pierwsze małe pąki wytrysną z obolałych, czerwonych, spuchniętych dziąseł niemowlęcia i zakorzenienie tak ważnych wiadomości o zdrowiu jamy ustnej w twoim dziecku, pomoże zapewnić im dobre zdrowie jamy ustnej w późniejszych latach i przez życie.

Jak więc sobie z tym poradzić? Mamy kilka wskazówek do pomocy.

Im wcześniej tym lepiej

Gdy tylko zęby Twojego dziecka zaczną się pojawiać, musisz zacząć je myć. Użyj małej miękkiej szczoteczki do zębów z cienką smugą pasty z fluorem, aby umyć zęby dziecka od pierwszego pojawienia się. Bądź bardzo łagodny, kiedy pomagasz. Twoje dziecko będzie mogło zacząć myć zęby, gdy będzie w stanie kontrolować ołówek i zacznie pisać (około pięciu lat). Będziesz jednak musiał nadzorować szczotkowanie, dopóki Twoje dziecko nie osiągnie około ośmiu lat.

Niech to będzie rutyna

Spraw, aby mycie zębów dzieci było rutynowym zadaniem związanym z każdym porankiem i nocą, tak jak idą do łóżka, czy się ubierają rano. Tuż przed snem zawsze mów „toaleta, zęby”, a dzieci będą wiedzieć, co to znaczy. Przez większość czasu nie będziesz musieć tego powtarzać dwa razy. Mycie zębów tuż przed wyjściem z domu rano i tuż przed snem stanie się nawykiem, chwytanie za szczoteczki dla dzieci będzie to coś, co będą robić instynktownie.

Modelowanie ról

„Ale Ty nigdy nie myjesz zębów” to odpowiedź, którą możesz usłyszeć od dziecka i chodzi tutaj o ważną kwestię, ponieważ oczywiście na pewno myjesz zęby dwa razy dziennie, ale tak naprawdę dziecko może tego nigdy nie widzieć. Zatem celowo upewniaj się, że Twoje dzieci widzą, jak szczotkujesz zęby co jakiś czas, dzięki czemu wiedzą, że mama też to robi.

Baw się dobrze

Dzieci uwielbiają dostawać nowe szczoteczki do zębów. Niech wybiorą to, czego chcą, niech trzymają to w specjalnym miejscu. W końcu, jeśli zdjęcie Elsy lub Nemo na szczoteczce do zębów załatwi sprawę, to czemu nie! Są też fajne aplikacje lub proste filmy z YouTube’a, które pomagają dzieciom myć zęby – jest to po prostu fajny sposób na czas szczotkowania, upewniając się, że szczotkują wystarczająco długo.

Niezależna osóbka?

Masz dziecko, które chce robić wszystko samodzielnie? Niestety gdy małe dziecko same myje zęby, często to oznacza, że zęby prawdopodobnie nie zostaną dokładnie oczyszczone. Pozwól im to zrobić samodzielnie, a następnie zaoferuj sprawdzenie i / lub pomoc, gdy skończą. „Taka świetna robota, ale ups, widzę, że przegapiłeś jakieś miejsce” – to zwykle działa.

Mimo tego dziecko nadal nie pozwala ci „pomóc” w szczotkowaniu? Wypróbuj metodę dwóch zębów. Jeden dla dziecka, druga dla rodzica. Jest to tak zaskakujące, ale skuteczne rozwiązanie. Warto więc spróbować, być może i u Ciebie się sprawdzi.

Polecamy:
Przyłbice na twarz do pracy – większa wygoda i swoboda oddychania

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*