Na co musisz się przygotować przed przystąpieniem do pisania pracy dyplomowej?

student-849825_1280

Napisanie pracy dyplomowej należy do najbardziej pracochłonnych i stresujących zadań, które stają przed studentem w trakcie całej nauki na uczelni wyższej. Nie chodzi tylko o czas, który trzeba temu poświęcić, ale przede wszystkim o to, że wymaga to ogromnego skupienia, a także zaangażowania w poszukiwaniu źródeł, danych, a także inspiracji.

Przed przystąpieniem do napisania pracy na pewno weźmiesz udział w zajęciach na uczelni, które do tego przygotowują pod względem technicznym. W końcu magisterka czy praca licencjacka muszą być zamknięte w pewnych formach. Wtedy też wybierzesz temat swojej pracy i promotora. Następnie zaczniesz poszukiwać źródeł.  I w tym momencie rozpoczyna się właściwa praca, która będzie trwała jeszcze przez wiele miesięcy.

Znalezienie źródeł i ustalenie bibliografii wcale nie jest takie trudne, ponieważ obecnie mamy dostęp do wielu dobrze wyposażonych bibliotek. Również sami promotorzy chętnie pomagają w ustaleniu dzieł, na których będziemy opierać własną pracę. O wiele gorzej zaczyna być wtedy, gdy mamy przygotować na przykład zestawienie danych do pracy dyplomowej. To dopiero prawdziwe wyzwanie! Jeśli opieramy je na przeprowadzonych ankietach, bo mamy na przykład temat typowo badawczy, to jeszcze nie jest to aż tak syzyfowa praca. Najgorzej jest wtedy, gdy musimy podać prawdziwe zbiory danych do magisterki, które już gdzieś w świecie funkcjonują. W tym celu rozpoczynamy poszukiwania, które mogą trwać miesiącami, a przecież można zacząć zupełnie inaczej. Prościej.

W Internecie działa wiele firm, które za niewielką opłatą udostępniają już przygotowane zbiory danych do pracy dyplomowych (np. danedlastudenta.pl). Wystarczy zalogować się, poszukać czegoś, co nas interesuje i kupić. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tygodni pracy i wiele, wiele stresów.

To nie wszystko…

Skompletowane materiały do prac dyplomowych to jeszcze nie wszystko. Następnie trzeba je dokładnie przeanalizować  i wysnuć konkretne wnioski, a potem przelać to wszystko na papier. W ostatniej kolejności należy zająć się poprawianiem pracy pod względem merytorycznym, ortograficznym, językowym i graficznym. Jeżeli już zostanie zaakceptowana przez promotora, to można przysiąść do prawdziwej nauki. Samo napisanie pracy to nie wszystko. Trzeba też umieć ją obronić!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*