5 powodów, dla których nauka języka obcego się opłaci

tn_students-on-brighton-pier

„Kto zna języki obce, przed tym świat stoi otworem”! Ta maksyma dość szeroko podsumowuje korzyści wynikające z opanowania języka obcego. O jej trafności łatwo się przekonać w każdym wieku. Oto, dlaczego warto podjąć wysiłek i poświęcić czas na naukę języków obcych.

Najwięcej czasu na naukę języków mamy w szkole, gdzie często angielski czy niemiecki nie należą do ulubionych przedmiotów. Im człowiek starszy, tym bardziej docenia korzyści wynikające z opanowania przynajmniej jednego języka obcego. Dlaczego warto od najmłodszych lat uczyć się języka obcego? Jakie korzyści może nam przynieść ta znajomość w przyszłości? Oto 5 powodów, dla których nauka języka z pewnością się opłaci.

1. Przepustka do kariery

Znajomość języka obcego: francuskiego, niemieckiego czy oczywiście angielskiego to często niezbędne kryterium, aby ubiegać się o pracę w dobrej firmie. W Polsce są obecne od wielu lat międzynarodowe korporacje, które wymagają od swoich pracowników umiejętności posługiwania się językiem obcym na dobrym poziomie. W językach obcych jest prowadzona korespondencja, a także zagraniczne konferencje, spotkania integracyjne, ciekawe szkolenia. By stać się częścią tego wielokulturowego (i dobrze opłacanego) świata trzeba znać język.

2. Wakacyjna przyjemność

Znajomość języka obcego to również duża swoboda i niezależność, jeśli wybieramy się na wakacje za granicę. Nie ma obaw o zgubienie drogi, przegapienie pociągu czy ominięcie ciekawych miejsc. Z reguły rodowici mieszkańcy z dużą sympatią i otwartością podchodzą do cudzoziemców, którzy przynajmniej próbują porozumieć się w ich języku. Dzięki temu można zyskać duży kredyt zaufania, otrzymać cenne wskazówki czy bezinteresowną pomoc w różnych podbramkowych sytuacjach.

3. Otwartość i tolerancja

Obcy język to również przepustka do innej kultury, wartości, zwyczajów. Możliwość ich poznania wzbogaca i uczy tolerancji. Coś co było obce, nieznane i czasami budzące strach, staje się ciekawe i nie budzi już negatywnych skojarzeń.

4. Zawsze ciekawe hobby

Nauka obcego języka to nie tylko słowa, ale też wiedza o danym kraju, jego historii, geografii, literaturze. W ten sposób zyskujemy ciekawe hobby, które można rozwijać przez całe życie. Tematów do poznawania z pewnością nigdy nie zabraknie, bo każdy język zmienia się na przestrzeni lat, stanowiąc odbicie różnych zjawisk społecznych i kulturowych.

5. Aspekt towarzyski

Język oznacza interakcję, bo opiera się na rozmowie i zasadzie wzajemności. Gdy ktoś dzieli się z nami swoimi przeżyciami, oczekuje, że zrewanżujemy się tym samym. W dobie mediów społecznościowych można dzięki temu zyskać znajomych i przyjaciół na całym świecie nie ruszając się z domu, słuchać tej samej muzyki, oglądać te same filmy.

Najbardziej efektywna nauka odbywa się w miejscu, gdzie na co dzień jest się otoczonym przez dany język. Przebywanie od rana do wieczora w obcojęzycznym środowisku, to najlepszy sposób na szybką, nie męczącą i efektywną naukę. Doświadczeni nauczyciele polecają wyjazdy na kursy językowe za granicę. Dziś taki wypad można łatwo zorganizować korzystając z pomocy firm specjalizujących się w tego typu usługach. Na polskim rynku wyróżnia się Agencja Turystyczna ATAS, która od ponad 20 lat organizuje wyjazdy językowe do różnych krajów. Dzięki temu można mieć pewność, że na miejscu nic nas nie zaskoczy, a poziom szkoły i zakwaterowania będzie taki sam, jak we wcześniejszej ofercie.

2 odpowiedzi "5 powodów, dla których nauka języka obcego się opłaci"

  1. Chyba nikogo obecnie nie trzeba przekonywać do nauki jezyka. Kwestia jest tylko sposobu. W speak up lektor zawsze mówił, żeby także w domu starać się stosować język, co przecież nie jest łatwe do realizacji, przynajmniej patrząc na punk 5, powyższej listy – internet daje spore mozliwości. Otwartość i tolerancja – powód trochę na siłę, bo większośc z nas uczy się przede wszystkim angielskiego, a inny język często z koniecznosci. Oczywiście na kursach angielskiego łatwo “liznąć” inną kulturę, ale zazwyczają tą, którą już znamy.

  2. Jeżeli ktoś chce podróżować to nie ma wyjścia. Język musi znać. To podstawa. Chociaż angielski, którego przecież uczą już od 3 roku życia w przedszkolach! Ja często jeżdżę na Korfu i tam z angielskim jest najmniej problemu. No ale w Grecji turystyka to podstawa. Tutaj macie trochę historii o korfu:
    http://salatkapogreckuwpodrozy.pl – pozdrawiam! :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*