Ile można zarobić w pierwszej pracy?

zarobki_pierwsza_praca

 

Znalezienie pierwszej pracy to zadanie nie tylko stresujące, ale często i trudne. Jako osoby bez doświadczenia nie wiemy, czego się spodziewać. Zarobki w pierwszej pracy też często owiane są tajemnicą. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy poszukiwania?

Zarobki w pierwszej pracy: forum

Rozpoczęcie pierwszej pracy to przełomowy moment w życiu każdego z nas. Robimy dzięki temu ważny krok w dorosłość. Zastanawiasz się, ile pracodawcy płacą osobom początkującym i czy ktoś nie próbuje Cię oszukać lub wykorzystać? Przeglądając oferty, warto przy okazji zajrzeć na wątek na forum: Ile zarabiacie? Użytkownicy porównują w tym miejscu wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach, aby przekonać się, czy ich płaca jest adekwatna do umiejętności i wykonywanych zadań.

Od czego zależą zarobki w pierwszej pracy?

Wysokość pensji różni się znacząco w zależności od branży. Dotyczy to także osób pozbawionych doświadczenia, które dopiero zaczynają podbijać rynek pracy.  Z tego względu nie jest łatwo określić wprost, ile można zarobić w pierwszej pracy. Wszystko sprowadza się do wykonywanego zajęcia oraz wykształcenia: jest to kwestia bardzo ruchoma. Wysokość średnich zarobków w pierwszej pracy jest też różna w różnych częściach Polski.

Zarobki w pierwszej pracy: najwyższe w IT

Badania dostępne na stronie deloitte.com dowodzą, że średnie wynagrodzenie dla pracownika, który podejmuje swoją pierwszą pracę to kwoty rzędu około 3000 zł. Na najatrakcyjniejsze wynagrodzenie mogą liczyć osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, rozpoczynające swoją karierę w firmach na stanowiskach związanych z technologią.

zarobki_wykres

Wykres opracowany na podstawie: deloitte.com

Badania wykazały, że na najwyższe, średnie zarobki w pierwszej pracy mogą liczyć przedstawiciele branży IT. Pracownicy biurowi, którzy wykonują proste czynności, mogą spodziewać się niższego wynagrodzenia. Nie sposób jednoznacznie określić, ile zarobimy w pierwszej pracy. Warto jednak otwarcie rozmawiać o swoim wynagrodzeniu podczas procesu rekrutacji i mieć świadomość swoich atutów.

Wielkość miasta a zarobki w pierwszej pracy

Znaczący wpływ ma oczywiście też miasto, w jakim podejmiemy swoją pierwszą pracę. Osoby rozpoczynające swój start w dorosłość w Warszawie czy Krakowie, mogą oczekiwać, że ich zarobki w pierwszej pracy będą zdecydowanie wyższe, niż te, które otrzyma pracownik z podobnymi obowiązkami, w zdecydowanie mniejszym mieście.

Warto pamiętać, że początkowa praca zawsze wiąże się z niższymi zarobkami. Coraz więcej firm proponuje otwartą ścieżkę kariery, dzięki czemu w niedługim czasie możemy awansować w strukturze firmy, otrzymując nie tylko więcej obowiązków, ale także i wyższe wynagrodzenie.

Zarobki w pierwszej pracy a płaca minimalna

Szukając pierwszej pracy, przede wszystkim należy zaznajomić się z tym, ile wynosi minimalna krajowa. Płaca zasadnicza nie może być niższa, niż kwota, która została określona niezbędnym, wynagrodzeniowym minimum. Dopiero do niej doliczyć można ewentualne nagrody, które, co istotne, powinny zawsze być  w jasny sposób opisane w umowie.

Wynagrodzenie w pierwszej pracy: płaca zasadnicza i dodatki

Nasza pensja zależeć będzie przede wszystkim od samego sposobu nagradzania pracownika w firmie. Podstawą jest oczywiście wynagrodzenie zasadnicze, które nie może być niższe od aktualnie ustanowionej pensji minimalnej. Na nasze zarobki w pierwszej pracy składać się mogą także wszelkiego rodzaju dodatki — np. w postaci premii.

Jeśli chcemy mówić o elementach składowych zarobków w pierwszej pracy, poza pensją zasadniczą, możemy zaliczyć do nich także różnego rodzaju dodatki — obowiązkowe lub nie. Pierwsze z nich wiążą się z nagradzaniem pracownika za wykonywanie zadań w innych warunkach, niż było to ustanowione w umowie. Przykładem mogą być nadgodziny czy praca w porze nocnej. Elementem dodatkowym będą wszelkie premie uznaniowe, których zasady powinny zostać przedstawione pracownikom już na etapie podpisywanie umowy. Jest to o tyle istotne, że pozwala w późniejszym czasie na określenie tego, czy spełniamy warunki do otrzymania dodatków do wynagrodzenia.

Zarobki w pierwszej pracy — co wpływa na ich wysokość?

W zależności od firmy, czy wykonywanego zajęcia zarobki w pierwszej pracy będą inne. Znaczący wpływ jednak na to, jaką pracę uda nam się znaleźć, gdy nie posiadamy jeszcze odpowiedniego doświadczenia, ma nasze wykształcenie. Niższych wynagrodzeń mogą spodziewać się osoby bez dyplomu, zaś wyższe kwoty czekają na osoby z tytułem magistra czy licencjata. Najbardziej opłacalni pozostają jednak świeżo upieczeni inżynierowie.

Status studenta i dyplom a zarobki

Jeśli poszukujemy zajęcia jeszcze przed ukończeniem studiów, to fakt, że jesteśmy studentami, może pozytywnie wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Posiadając status studenta, zostajemy automatycznie zwolnieni z opłacania zarówno składek ZUS, jak i podatku. Dzięki temu wynagrodzenie netto równe jest kwocie brutto. Inaczej sytuacja będzie wyglądała z zarobkami w pierwszej pracy po studiach. Dyplom wprawdzie podnosi nasze klasyfikacje, pozwalając na aplikowanie na większą liczbę stanowisk. Brak statusu studenta sprawi jednak, że nasze wynagrodzenie zostanie pomniejszone o kwotę podatku oraz składek ZUS.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*