Rodzaje lakierów samochodowych i sposoby ich nakładania

mirroring-2378740_960_720

Lakier samochodowy to oczyszczona, przezroczysta żywica ze specjalnymi dodatkami. Materiał ma dobrą jasność i połysk. Powłoka, zabezpieczona lakierem, niezawodnie wytrzymuje działanie promieni słonecznych, odczynników drogowych i wielu innych negatywnych skutków. Lakier jest dobrze wypolerowany i elastyczny. W tym materiale omówimy właściwości lakierów samochodowych, ich rodzaje oraz nowoczesne metody nanoszenia ich na samochód oraz jaką rolę pełni w tym stojak lakierniczy obrotowy.

Nakładanie lakieru samochodowego ma szereg zalet:

– wysoki stopień elastyczności, dzięki któremu powierzchnie metalowe uzyskują niezawodną ochronę przed zewnętrznymi czynnikami;
– siła;
– twardość metalu, która powstaje pod wpływem lakieru i jest w stanie wytrzymać większość uderzeń mechanicznych;
– łatwość aplikacji;
– piękny wygląd samochodu;
– możliwość polerowania.+

Klasyfikacja lakieru samochodowego

Istnieje kilka rodzajów lakierów do malowania samochodów według składu chemicznego

Najstarszym rodzajem jest lakier celulozowy. Ten materiał miał wiele wad. Po pomalowaniu auta lakier szybko wysychał i wyblakł. Ta powłoka wymagała regularnego polerowania, a stojak lakierniczy do zderzaków był właściwie niezbędny.
Lakier żywiczny. Przyszedł po ro, aby zastąpić materiał celulozowy. W przeciwieństwie do poprzedniego, ten lakier do lakieru samochodowego ma trwałą powłokę i najlepsze właściwości kryjące. Lakier żywiczny produkowany jest na bazie żywic syntetycznych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością, pięknym połyskiem oraz możliwością rozprowadzania się po obrabianej powierzchni wypełniając wszystkie niezbędne obszary i mikrouszkodzenia na nich, w czym pomaga niezmiennie stojak obrotowy lakierniczy. Materiał żywiczny wysycha znacznie szybciej niż celulozowy, ponieważ zawiera utwardzacz.

Lakier na bazie wody. Takie produkty malarskie i lakiernicze są uważane za najbardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ ich skład jest nietoksyczny i hipoalergiczny, a procesowi aplikacji nie towarzyszy nieprzyjemny zapach. Lakiery wodne wysychają w krótkim czasie, ponadto nie stanowią zagrożenia pożarowego. Ale są też wady: niska trwałość, a także niemożność użytkowania w niskich temperaturach otoczenia.

Lakier akrylowy. To bardziej nowoczesny rodzaj lakieru samochodowego. Jest używany przez wielu „malarzy garażowych”, którzy też stawiają na stojak lakierniczy do felg i inne stojaki lakiernicze. Całkowity czas schnięcia wynosi około dwóch godzin. Materiał jest bardzo mocny i nie mętnieje przez długi czas. Jednak lakier akrylowy nie różni się super mocą i trwałością, ale te wady są w pełni kompensowane przez niski koszt produktu. Nakłada się na kilka warstw.

Lakier poliuretanowy ma szereg zalet: tworzy odporną i trwałą powłokę, ma dobry połysk i jest łatwy w aplikacji. Szybko wysycha. Wśród wad formuły poliuretanu warto zwrócić uwagę na dużą wrażliwość na niskie temperatury. Materiał ten należy nakładać w temperaturze co najmniej dwudziestu stopni Celsjusza. Lakier poliuretanowy jest również stosowany w warunkach niskiej wilgotności, w przeciwnym razie powłoka będzie słabej jakości.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*