Kosztorys budowlany – na jakim etapie budowy się o niego upomnieć?

construction-documents-500x500

Budowa domu to wieloetapowe przedsięwzięcie, które powinno być odpowiednio zaplanowane od początku do końca. Jedną z pierwszych czynności, jakie trzeba będzie wykonać na pierwszym etapie, jest sporządzenie dobrego i rzetelnego kosztorysu prac budowlanych.

Budowa domu bez kosztorysu to nienajlepszy pomysł. Powoduje bowiem, że inwestor nie zdaje sobie sprawy z ogólnych kosztów, jakie będzie musiał ponieść. Brak kosztorysu może znacznie przedłużać prace oraz powodować niedotrzymanie poszczególnych terminów. Kosztorys należy tworzyć tuż po wykonaniu projektu architektonicznego, dzięki czemu można dokładnie zaplanować poszczególne etapy budowy, a także przygotować się do nich finansowo. Można bowiem sobie dokładnie policzyć, ile konkretnie będą kosztowały wszystkie etapy. Wstępny kosztorys zwykle inwestorzy otrzymują od architekta wraz z projektem, jednak to ich zadaniem jest stworzenie kosztorysu szczegółowego.

Warto poznać dobrze rynek budowlany i materiały u różnych producentów

Im wcześniej kosztorys zostanie przygotowany, tym szybciej rozpoczną się realne prace na placu budowy. Trzeba bowiem pamiętać, że kosztorys prac budowlanych jest niezbędny, aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku. Inwestorzy, którzy będą finansować budowę domu z kredytu, muszą więc liczyć się z tym, że ich kosztorys będzie musiał być naprawdę profesjonalnie przygotowany, pozbawiony jakichkolwiek błędów i niedociągnięć. Aby stworzyć dobry kosztorys, należy dobrze poznać rynek budowlany oraz ceny materiałów, które nas interesują do wykonania projektu. Cen nigdy nie należy zawyżać ani zaniżać – należy podawać realne ceny, gdyż wtedy kosztorys jest najbardziej rzetelny. Przed sporządzeniem dokumentu warto sprawdzić, jak aktualnie kształtują się ceny takich materiałów, jak dachówka ceramiczna, cegła ręcznie formowana, materiały wykończeniowe do kuchni czy łazienki czy też koszty poszczególnych instalacji.

Tworzyć samodzielnie czy powierzyć to zadanie fachowcom?

Jak stworzyć kosztorys budowlany? Najtańszym rozwiązaniem, ale również najbardziej czasochłonnym, jest samodzielne stworzenie takiego dokumentu. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z branżą budowlaną i buduje swój pierwszy w życiu dom, stworzenie takiego kosztorysu może być ponad siły, a i tak może się okazać, że efekt końcowy pełen będzie błędów niedociągnięć. Stworzenie kosztorysu można również powierzyć doświadczonemu kosztorysantowi, który przygotuje rzetelny dokument, zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami inwestora. Stworzenie kosztorysu u profesjonalisty to najczęściej koszt rzędu 500-1500 złotych, jednak warto w niego zainwestować. Daje bowiem pewność idealnych wyliczeń. Można również zlecić stworzenie kosztorysu prac i materiałów firmie budowlanej. Jest to dobre rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy chcą za jednym zamachem otrzymać oferty od poszczególnych firm budowlanych i wybrać tę, której kosztorys będzie jak najbardziej korzystny.

Polecamy:
Kursy zawodowe w branży budowlanej – dlaczego warto podnosić kwalifikacje?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*