Kursy zawodowe w branży budowlanej – dlaczego warto podnosić kwalifikacje?

główne_kursy-zawodowe-w-branzy-budowlanej

Mimo dynamicznych zmian na rynku pracy, które zachodzą w tym roku na skutek wprowadzanych ograniczeń, sytuacja w branży budowlanej jest stabilna, a zaplanowane inwestycje w większości realizowane są zgodnie z założonym planem. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zmianę kwalifikacji zawodowych lub ich podnoszenie. Jednym z najpopularniejszych szkoleń zawodowych wybieranych wśród obecnych i przyszłych pracowników tego zawodu jest kurs na operatora koparki. Nowe, specjalistyczne uprawnienia zwiększają potencjał kandydatów na rynku pracy i umożliwiają uzyskanie korzystniejszych stawek godzinowych dotychczasowym pracownikom „budowlanki”. Czy warto podjąć się kursu operatora koparko-ładowarki? Jakie warunki należy spełnić? Jak przebiega kurs na koparkę? Spieszymy z odpowiedziami!

Kurs na operatora koparki (koparko-ładowarki) – wymagania

Aby przystąpić do szkolenia i uzyskać nowe kwalifikacje, spełnić należy kilka podstawowych wymagań. Po pierwsze, kursy zawodowe dla operatorów maszyn budowlanych dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Ukończenie 18 lat jest niezbędne nie tylko do uzyskania uprawnień, ale także samego rozpoczęcia szkolenia. Po drugie, kurs na koparkę podjąć mogą jedynie osoby z wykształceniem min. podstawowym. Ostatnim warunkiem jest przedstawienie aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora koparko-ładowarki. Doświadczenie w branży ani znajomość budowy maszyn nie są wymagane.

Kurs operator koparko-ładowarki - SzkoleniaMM

Jak przebiega kurs „operator koparko-ładowarki”?

Wszystkie szkolenia umożliwiające uzyskanie uprawnień operatora składają się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie kursu na koparkę uczestnicy poznają więc tajniki budowy maszyn, ich konserwacji, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Część teoretyczna przygotowuje ponadto do diagnozowania błędów w działaniu sprzętu i zapoznaje kursantów z dokumentacją techniczną. W cenę kursu wliczone są zwykle wszystkie materiały edukacyjne.

Największy nacisk kładzie się jednak na część praktyczną, która przygotowuje uczestnika do faktycznej pracy z maszyną. Praktyczna część kursu zawodowego jest szkoleniem z obsługi maszyny, dzięki któremu możliwe jest samodzielne operowanie koparką na placu budowy.

Kursy na koparkę / koparko-ładowarkę – czy warto?

Kurs „operator koparko-ładowarki” i inne szkolenia z obsługi maszyn budowlanych są obecnie jednym z najpopularniejszych wyborów na rynku pracy. Po nowe kwalifikacje sięgają nie tylko osoby, które dopiero planują podjęcie zatrudnienia w branży, ale także jej dotychczasowi pracownicy. Dzięki zdobyciu nowych uprawnień możliwe jest wykonywanie większej ilości skomplikowanych zadań na placu budowy, a co za tym idzie, także uzyskanie bardziej korzystnej płacy. Kurs na koparkę chętnie wykonywany jest także przez osoby, które rozważają wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Dzięki międzynarodowemu certyfikatowi, wydawanemu przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, zdobyte kwalifikacje umożliwiają podjęcie pracy w większości krajów Europy.

Kursy zawodowe dla branży budowlanej mogą być także odpowiedzią na trudną sytuację ekonomiczną spowodowaną panującą pandemią. Podczas gdy wiele miejsc pracy ogranicza liczbę zatrudnianych pracowników lub całkowicie wstrzymuje swoje działania, „budowlanka” stale realizuje założone plany. Nowych pracowników na stanowisko operatorów koparki poszukują firmy z wszystkich dużych ośrodków miejskich, a także wykonawcy z mniejszych miejscowości.

Kursy zawodowe – Kraków liderem szkoleń i zatrudnienia

W rankingu przeprowadzonych kursów zawodowych i nowo wykwalifikowanych pracowników niezmiennie prowadzą duże miasta wojewódzkie. Szkolenia cieszą się wyjątkową popularnością tam, gdzie realizuje się najwięcej dużych inwestycji budowlanych. W szybko rozwijających się metropoliach najłatwiej jest znaleźć pracę, a zarobki nierzadko okazują się wyższe od tych, które na analogicznym stanowisku oferuje się w małych miasteczkach. Szczególny wzrost zainteresowania pracownikami z wpisem do książeczki operatora maszyn roboczych można zaobserwować na Małopolsce. Kursy zawodowe w Krakowie organizowane są regularnie, a ich absolwenci szybko znajdują zatrudnienie. Dzięki dużym inwestycjom, takim jak remont autostrady A4, budowa biznesowego centrum Krakowa lubi linii tramwajowej na Górkę Narodową, w mieście tym jest obecnie widoczny najszybciej rosnący popyt na wykfalifikowanych operatorów koparko-ładowarki.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*